Trutnov ocenil nejlepší sportovce, v jednotlivcích kraluje zaslouženě opět Eva Vrabcová Nývltová

Tisková zpráva - 29. 4. 2015

Trutnovští zastupitelé na svém pondělním jednání rozhodli mimo jiné o držitelích Sportovních cen města Trutnova za loňský rok. Nejlepším trutnovským sportovcem roku 2014 se opět stala běžkyně na lyžích Eva Vrabcová Nývltová, která si tento titul obhájila díky loňskému úspěchu na zimních olympijských hrách a umístění v první desítce Tour de Ski. Jako nejlepší mládežnický sportovec byl oceněn Matěj Trčka z týmu Highlanders Muay-Thai. Hokejisté HC Trutnov získali cenu v kategorii sportovních kolektivů svým postupem do II. ligy. Uznání si zasloužilo i družstvo dorostu běžeckého lyžování Olfin Car – Vella Trutnov. V kategorii nejlepších trenérů bodovala dvojice Radek Horák a Tomáš Matoušek z Muay-Thai Highlanders. Cenu za významný přínos trutnovskému sportu převezmou Zdeněk Plecháč a Jaroslav Řehák.

Eva Vrabcová Nývltová byla opět zvolena nejlepší trutnovskou sportovkyní roku 2014. Ocenění získala především za skvělou reprezentaci na ZOH v Soči a za umístění na celkovém 8. místě v Tour de Ski. Připomeňme, že Eva na zimní olympiádě získala 5. místo v závodě na 30 km volnou technikou a 11. místo ve skiatlonu. Zároveň skončila šestá v závodě Světového poháru na 15 km volnou technikou v italském Toblachu a sedmá v závodě SP na 30 km klasicky v norském Oslo.

Cenu pro nejlepšího mládežnického sportovce do 18 let získal bojovník Matěj Trčka, který se účastnil několika mezinárodních turnajů a především vybojoval bronz na ME v polském Krakově. Matěj také vyhrál 2. ročník Maximus Cupu v Praze, kde v pyramidě soubojů porazil dva soupeře.

Mimořádný rok měli také hráči ledního hokeje „A“ mužstva HC Trutnov, kterým zastupitelé udělili cenu pro nejlepší sportovní kolektiv. V sezóně 2013/14 hokejisté poprvé zvítězili v krajské lize a tento úspěch byl v dosavadní sedmdesátileté historii trutnovského hokeje jedinečný. V březnu 2014 pak tito hráči postoupili přes Milevsko do II. ligy. „A“ mužstvo HC Trutnov je svým přístupem ke sportu, zásadami a výsledky dobrým vzorem pro trutnovskou hokejovou mládež.

Nejlepším mládežnickým sportovním kolektivem města Trutnova do 18 let se stalo družstvo dorostu běžeckého lyžování Olfin Car – Vella Trutnov, které ve složení Tereza Beranová, Vendula Blahnová a Tereza Jakoubková získalo 1. místo na MČR ve štafetě na 3 x 3 km.

V kategorii Nejlepší trenér města Trutnova uspěla tentokrát dvojice instruktorů Muay-Thai Highlanders, Mgr. Radek Horák a Tomáš Matoušek, kteří jsou zakladateli klubu a působí jako trenéři III. třídy i jako rozhodčí mateřské organizace CMTA. V loňském roce klub oslavil 10 let svého působení a díky svým výsledkům patří ke špičce nejen v ČR, ale i v Evropě. Mezi významné trenérské výsledky obou oceněných patří získání následujících titulů: 3 vicemistři ČR v Muay-Thai, 2 vicemistři Evropy a 3. místo na ME. Za 10 let svým přístupem vychovali mnoho bojovníků, kteří se účastnili jak prestižních mezinárodních turnajů, tak i MČR a ME. Za zmínku stojí, že z oddílu vzešli tři reprezentanti ČR a že ocenění trenéři jsou zároveň i organizátory mezinárodního turnaje HIGHLANDERS NIGHT, který přináší do Trutnova zápasy MMA i Muay-Thai.

Cenu za významný přínos trutnovskému sportu získal Mgr. Zdeněk Plecháč, dlouholetý předseda klubu Olfin Car – Vella Trutnov. Pro trutnovský sport a především pro mládež pracoval od roku 1985. Dvacet let působil jako vedoucí trenér sportovních tříd ZŠ Komenského v Trutnově, podílel se také na chodu lyžařského oddílu TJ Lokomotiva a od roku 1995 do roku 2013 byl předsedou sportovního oddílu Olfin Car – Vella Trutnov. Jako trenér žactva získal se svými svěřenci řadu přebornických titulů a medailových umístění na přeborech republiky v běhu na lyžích. V žákovských kategoriích trénoval budoucí reprezentanty a medailisty ze světových soutěží – Evu Nývltovou, Ondřeje Horynu, Ondřeje Bímana, Martinu Chrástkovou a další.

Druhým oceněným za významný přínos je Jaroslav Řehák, který svůj život zasvětil trutnovskému hokeji. V žákovských a mládežnických kategoriích a později i v mužském dospělém hokeji patřil mezi nejlepší hráče a střelce. Po skončení aktivního hráčského období, již jako platný člen HC Trutnov, navázal na svou hokejovou kariéru, a to jako trenér mládežnických kategorií. Nejprve s licencí „C“ trenéra, posléze i s licencí „B“ trenéra. Podílí se na oddlužení klubu, na jeho stabilizaci v jednotlivých soutěžích, na celkovém organizačním fungování. Od roku 2008 je hlavním metodikem mládežnických kategorií a pod jeho vedením klub hraje celostátní soutěž žákovských kategorií, tzv. „žákovskou ligu ČSLH“, mladší dorost hraje 2. nejvyšší soutěž ČSLH, ligu mladšího dorostu. Stejně tak dorost a kategorie juniorů. Pan Řehák je asistentem trenéra u kategorie mužů hrajících II. ligu ČSLH.

Slavnostní předání ocenění sportovním osobnostem a kolektivům proběhne již tradičně v obřadní síni Staré radnice na Krakonošově náměstí, a to v pondělí 25. května.