Kępno se rozkládá na ploše 124,03 km² a nachází se v nejjižnější části Velkopolska, v kępińském okrese, na hranici se Slezskem. Jedná se o městskou a venkovskou obec s přibližně 25 000 obyvateli. Významnou roli zde hraje město Kępno s přibližně 15 000 obyvateli, které je silným hospodářským centrem s rozvinutým průmyslem, obchodem a řemesly a zároveň si udržuje post půvabného malého městečka, které se hrdě opírá o svou historii a má toho mnoho, co může nabídnout svým obyvatelům a návštěvníkům. Partnerskými městy Kępna jsou Encs v Maďarsku, Trutnov v České republice a Giano dell'Umbria v Itálii.
Rozvoj města a obce je do značné míry ovlivněn dobrou infrastrukturou a příznivou polohou na křižovatce důležitých komunikačních tras Katovice – Poznaň a Varšava – Wroclaw, v bezprostřední blízkosti s více než 100 hektary půdy vhodné pro investiční záměry. Působí zde přes 2 500 podnikatelských subjektů. Kępno je významným centrem výroby nábytku v Polsku. Míra nezaměstnanosti je jednou z nejnižších v zemi. Charakteristická je multikulturní historie Kępna – v městských hradbách jsou zaznamenány mimořádné příběhy tří národů a kultur. Kępno je jedním z mála měst, kde souběžně existovaly dokonce tři náboženství: římskokatolické, evangelicko-augsburské a židovské, kdy Poláci, Němci a Židé v něm žijící přispěli navždy k jeho současné podobě, což se odráží ve stávajících památkách polské, evangelické i židovské kultury.
Mezi prioritní obecní investice patří investice související s vytvořením a rozšířením základny péče a vzdělávání, výstavba obecních bytů, silnic, chodníků a cyklostezek, zelených prostranství a plynárenských sítí a zavádění tzv. dotačního programu „Kępno bez smogu“, který umožňuje obyvatelům nahradit zastaralé kotle za ekologické. Místní vláda v Kępnu již roky klade důraz na získávání a co nejlepší využití mimorozpočtových dotací. Efektivitu těchto aktivit potvrzuje nedávné získání dotací přes 14 milionů PLN na revitalizaci historických budov bývalé synagogy, knihovny a městského a starostenského parku. Rozšiřuje se základna kulturních, sportovních a rekreačních zařízení a také lidových domů. Obyvatelé a hosté mají k dispozici mimo jiné: moderní kino, zmodernizovaný městský stadion, sportovní a zábavní halu, sportovní a dětská hřiště. V roce 2018 byl uveden do provozu jeden z nejmodernějších krytých bazénů v zemi Qarium a v roce 2019 bylo vybudováno moderní zařízení Klub seniora. V letošním roce byly spuštěny služby door-to-door pro osoby s omezenou pohyblivostí – za tímto účelem byl zakoupen první elektromobil ve Velkopolsku, Mercedes E-Vito Tourer s dobíjecí stanicí, plně přizpůsobený přepravě postižených osob. V nadcházejícím roce se plánuje vybudování celoročního multifunkčního zařízení, které bude v zimě sloužit jako kluziště a v létě jako basketbalové, badmintonové nebo tenisové hřiště. Rovněž se plánuje výstavba objektu na ul. Nowowiejska, tedy nového hřiště, obklopeného zelení s pump-trucky pro cyklisty, dále zde budou vodní postřikovače, hřiště na plážový volejbal a drobná architektura.
V Kępnu se také pořádají kulturní akce. Zvláště pozoruhodný je Festival tří kultur, odkazující na multikulturní historii Kępna, jehož trvalým bodem je modlitba tří vyznání před bývalou synagogou. Součástí festivalu jsou koncerty, výstavy, přednášky, filmové přehlídky, taneční show, procházky po městě, hry a zábava a další atrakce odkazující na židovskou, evangelickou a katolickou minulost Kępna, které přitahují pozornost obyvatel i domácích a zahraničních hostů. V roce 2021 se uskutečnil čtvrtý ročník festivalu. Mezi další akce, které stojí za to doporučit, patří každoroční Vánoční trhy na kępińském náměstí a tradiční vesnické dožínky doprovázející období žní, které každý rok pořádá jiná vesnička.
Turista z Trutnova zde po Kępnu může podniknout mnoho výletů, účastnit se kulturních akcí, prohlédnout si historickou architekturu nebo prostě trávit volný čas nasáváním okouzlující, podmanivé atmosféry. Centrum města je jedním z největších a zároveň nejkrásnějších náměstí ve Velkopolsku se zrekonstruovanou radnicí a bývalým sídlem obecních úřadů, dnes Muzeum kępińské země, kde můžete obdivovat jedinečnou židovskou sbírku, zúčastnit se workshopů pro děti nebo dospělé. Centrální část náměstí zaujímá zrekonstruovaný bývalý soud, který je dnes sídlem obecních úřadů. V létě a na jaře se zde konají koncerty pod širým nebem a v kavárnách to žije. Nedaleko začíná stará židovská čtvrť s neoklasicistní synagogou, druhou největší ve Velkopolsku (objekt bude revitalizován a určen pro sociální a kulturní aktivity). Mezi další památky, které stojí za vidění, patří Kępińska vodní věž, Starostova vila se starostenským parkem (nyní sídlo knihovny), dvouúrovňové nádraží, evangelický kostel, městský park, Park 700letí s vrškem připomínajícím středověkou tvrz a balvanem upomínajícím předání východního Pomořanska Mestwínem I. Přemyslu II. Mimořádně cennou památkou je pozdně gotická socha sv. Jiljí asi z roku 1500, která se nachází ve svatyni v Mikorzyně (10 km od města). Nejzajímavějšími místy města vedou cyklotrasy, jednou z nich se můžete vydat do Mikorzyna. Po dni stráveném prohlídkou města můžete navštívit krytý bazén (sportovní bazén, rekreační brouzdaliště) a moderní saunovou zónu, zajít do kina nebo si odpočinout ve vybrané restauraci.