Město Kamienna Góra se nachází na pomezí západních a středních Sudet, v údolí Bobru, v nadmořské výšce 435 - 460 m n. m. Zaujímá centrální místo v malebné středohorské kotlině, která se nazývá Kotliną Kamiennogórską. Město je obklopeno několika horskými pásmy a turistickými stezkami, které vedou do nejzajímavějších míst a k nejnavštěvovanějším památkám.
Na začátku 13. století byl na hoře tyčící se mezi Bobru a Zadrny vystavěn zámek, jehož poslání bylo spojeno s ochranou obchodní cesty z Čech a Polska. Na úpatí hory vznikla trhová osada, která podléhala polskému právu. V roce 1249 získali benediktíni od knížete Bolesława Rogatki povolení k jejímu rozšíření podle německého práva.
Mezi zajímavá místa, která stojí za shlédnutí, patří: gotickorenesanční Kostel sv. Petra a Pavla z přelomu 13. a 14. století, barokní evangelický Kostel MB Różańcowej. V roce 1948 zahájilo v Kamiennej Górze svou činnost Muzeum Tkalcovnictví Dolnośląskiego, jehož cílem bylo shromažďování kulturních památek, restaurování a poté i expozice muzejních sbírek, a také působení na estetické vnímání. Muzeum disponuje bohatými historickými a etnografickými sbírkami, které souvisejí s městem a regionem. Kolem čtvercového náměstí (Pl. Wolności) se nachází renesanční a barokní sklepení ze 17. a 18. století - některá s klenbou.
Na území města se dále nachází městské sportovní centrum, sportovní stadion, kuželna, posilovna. Roli organizátora kulturního života převzalo Centrum Kultury, při kterém působí: taneční klub, modelářská dílna či šachový kroužek.
Poloha Kamiennej Góry umožňuje různé způsoby prožití aktivního odpočinku. Horská pásma obklopující město i okolí nabízejí v každé roční době možnosti pro pěší turistiku. Nespočet turistických tras, které vedou městem, dovedou turisty do nádherných míst, kde lze spatřit mnoho zajímavého, do přírodních rezervací a krajinných parků. V okolí Kamiennej Góry se také nachází malebně umístěné obydlené městské části, vesničky. Lesní stezky a cesty - ty přímo vyzývají k výletům na kolech, terénním běhům a v zimě k běhání na lyžích. Rozvinutá hotelová základna, ubytování v soukromí a stále rostoucí počet agroturistických statků zajišťují dostatek možností k ubytování i stravování.
Památky a tipy na výlety ve městě a okolí
ARADO
Turisté mohou vstoupit do podzemního komplexu od ulice Lubawska. Prohlédnout si zde můžou „Projekt Arado - Hitlerovu ztracenou laboratoř“. Během hodinové prohlídky, v rámci které průvodce vystupuje jako jednička polské rozvědky, se návštěvníci dozví fascinující příběh o tom, jak polští hrdinové zmařili nacistické plány a ukradli tajemství jejich wunderwaffe! Tato zbraň měla změnit pozici Třetí říše na všech frontách. V podzemí můžete kromě jiného vidět opravdu jedinečné evropské exponáty - části rakety V-1 a rakety V-2, německý radar a do-konce i německou enigmu.
ANTONÓWKA
Tajná zbrojovka v Antonówce se už mnoho let těší neutuchajícímu zájmu mezi vědci, novináři, hledači pokladů a nadšenci, které fascinují tajemství druhé světové války. Během války stávala na území Antonówky muniční továrna. Závod se rozprostíral na 70 hektarech. Němci tam také vykopali štoly. Podzemí můžou být až tříúrovňová. V továrně pracovaly tisíce válečných zajatců. Po válce byla oblast pod dohledem sovětské armády. Veškeré vybavení a stroje byly poté z továrny vyvezeny. Polští civilisté se tam nastěhovali až v padesátých letech minulého století. Speciálně upravená trasa v rámci projektu „Antonówka - neexistující podzemí“ Vám umožní prohlédnout si nejzajímavější pozůstatky bývalé zbrojovky.
TKALCOVSKÉ MUZEUM
Nachází se v barokním historickém domě, dříve unikátním kupeckém objektu. V roce 1917 byli majiteli budovy členové Dolnoslezské zednářské lóže (v muzejních sbírkách se nachází trůn zednářského mistra). Na fasádě kamenného domu se zachoval medalion (reliéf) se zednářskou symbolikou. V roce 1932 byla budova přeměněna v muzeum. Dnes disponuje obsáhlou sbírkou dokumentující historii místního tkalcovství a výroby oděvů, a stejně tak přibližuje bohatou historii celého regionu. Součástí stálých výstav muzea jsou exponáty spojené s historií města, tkalcovské a textilní nástroje, ale i ukázka malířského a sochařského umění. Mezi nejzajímavější exponáty patří původní tkalcovský stav z 18. století, sbírka kolovrátků, „Hůl milosti“, která se zachovala jako jediná ze všech slezských kostelů Milosti, stejně jako první křeslo starosty Kamenné Hory.
RADNICE
Do roku 1873 se radnice nacházela na náměstí v Kamenné Hoře. V letech 1874 – 1904 byl sídlem magistrátu velkolepý činžovní dům v dnešní ulici K. Miarka. Radnice byla postavena v letech 1904 – 1905 v místě bývalé Horní městské brány.
Radnice byla postavena v novorenesančním slohu podle projektu architektů Richarda Gaze a Alfreda Böttchera. Na západní fasádě nad okny jsou umístěny tři hlavy představující společenské třídy: obchodníka, řemeslníka a rolníka, čtyři personifikace temperamentů: melancholika, flegmatika, sangvinika, cholerika, městský erb, datum výstavby, alegorický obraz slávy a spravedlnosti, symbolické dekorace. Jižní fasádu zdobí obraz zobrazující obranu města během husitských nájezdů, státní a cechovní erby, městské erby, portréty knížat świdnicko-jaworských a pruských panovníků a také pro město charakteristické profese. V reprezentativní místnosti s vitrážemi a v kancelářích starostů se zachovalo původní vybavení.
FABRIKA GRÜNFELDÓW
Budova patřila rodinné textilní společnosti Grünfeld, která byla založena v Kamenné Hoře v roce 1862. Prvním majitelem byl Falk Valentin Grünfeld (1837 – 1897). Továrna a obchodní dům byly postaveny v letech 1884 – 1886. Specializací byla výroba a prodej lněných tkanin. Hlavní sortiment zahrnoval ubrusy a stolní prostírání, povlečení a osobní prádlo, pokrývky i oblečení. V roce 1937 továrnu převzaly státní orgány, kdy majitelé poté Kamennou Horu opustili. Tovární haly využíval Max Kuhn jako místo metalurgické výroby pro potřeby Třetí říše. Po druhé světové válce se v komplexu budov nacházely kanceláře a výrobní prostory oděvních továren, kde se mimo jiné šilo dámské a pánské oblečení.
Projekt monumentální průčelní budovy v takovém měřítku je jediným příkladem využití řešení palácové architektury v průmyslové výstavbě v Dolním Slezsku. Projektantem komplexu byl Carl Schmitt (1836 – 1888) z Vratislavi. Svou zvláštní pozornost si zaslouží dekorace na fasádách. Na sloupech jsou iniciály zakladatele a symbol společnosti – sokol s přesličkou v zobá-ku, společnost byla založena v roce 1862 a továrna byla postavena v roce 1884. Na oblouku arkády je umístěna hlava Merkura, nad vchodem maskaron, reliéfy ženské postavy s přesličkou a ozubeným kolem, symboly předení a tkaní. Západní průčelí zdobí kandelábrové polosloupy, maskaron, putto a květinové ozdoby.
KOSTEL MATKY BOŽÍ RŮŽENCOVÉ – KOSTEL MILOSTI
Kostel je postaven na svahu Parkové hory a je jedním ze šestice svého druhu ve Slezsku. Evangelický „kostel Milosti“ je navržen v barokním slohu na řeckém kříži, s kupolí na křižovatce chrámové lodí (navy) a věžemi nad vchodem do chrámu. Za zmínku stojí, že chrám v Kamenné Hoře je velmi podobný kostelu sv. Kateřiny ve Stockholmu. Uvnitř se dochovaly patrové dřevěné galerie (ochozy) a jednotlivé prvky původního vybavení, zbývající prvky jsou současné. V 18. století byla farnost proslulá jednou z prvních veřejně přístupných knihoven v Evropě. Celkově obsahovala 8 tisíc svazků, včetně 40 středověkých rukopisů, 600 originálních dopisů reformátorů a 26 dopisů od krále Fridricha II. Po válce byly knihy ukradeny a zni-čeny. Zajímavostí je, že ze všech „kostelů Milosti“, postavených ve Slezsku, se právě v Kamenné Hoře zachovala Hůl milosti, která byla navždy zasazena do základního kamene. Dnes je jedním z exponátů místního Tkalcovského muzea.
HRAD GRODZTWO — KREPPELHOF
Renesanční rytířská rezidence Kreppelhof (Grodztwo) byla postavena ve druhé polovině 16. století z iniciativy Hanse Schaffgotsche I., kancléře vévodství świdnicko-jaworského. Palác byl postaven na místě bývalých středověkých budov. Legendy vyprávějí o majitelích prvního statku – členech templářských rytířů a historicky nepotvrzeném rytíři Krzepielu (Nikil von Kreppel). Po třicetileté válce (1618 – 1648) se stal palác součástí pozemkového majetku známých šlechtických rodů ve Slezsku: Schindel, von Dyhrn, Promnitz, Stolberg-Wernigerode. V roce 1872 majitel paláce hrabě Eberhard Stolberg-Wernigerode, prezident Slezska, provedl první významnou rekonstrukci objektu.
KAMDŻA BIKE PARK
Park nabízí 7 sjezdových tras pro amatéry i zkušenější cyklisty. Sami uživatelé parku vymýšlejí a realizují stupně obtížnosti jízdy, neustále rozšiřují svoji nabídku o nové trasy a terénní prvky. Každý zde může začít své dobrodružství gravitační cyklistikou. V dolní části parku se nacházejí osvětlené pumptrack, parkoviště a odpočívadlo.
CYKLOSTEZKA
Kamennohorská cyklostezka je dlouhá přes 8 kilometrů. Byla postavena na bývalém železničním náspu. Kamennohorská cyklostezka navazuje na cyklostezku vedoucí do malebného městečka Krzeszowa.
Události, které stojí zato navštívit
- Dny Města
- Rallye Arado
- Běh „Dobyvatelé Parkové hory”
- Vánoční a velikonoční trhy
- Městský Silvestr
Foto: město Kamienna Góra