Na obsah stránky

 

Lohfelden

Obec Lohfelden leží v Hesensku v bezprostředním sousedství Kasselu. Vznikla roku 1941 v rámci oblastní reformy, a to sloučením dosud samostatných obcí Crumbach a Ochshausen  a Vollmarshausen.

01 lohfelden

Obec Lohfelden je domovem přibližně 14 000 obyvatel. Nachází se na východním okraji města Kassel v severním Hesensku a sestává se ze tří místních částí – Crumbach, Ochshausen a Vollmarshausen. Lohfelden je moderní obec s vynikající infrastrukturou. Kromě velké průmyslové zóny, dobře udržovaných obytných čtvrtí i kvalitní sítě veřejné dopravy má Lohfelden školy různého zaměření, lékaře téměř všech oborů, několik lékáren, stejně jako obchody s potravinami a dalším sortimentem.

V sociální infrastruktuře Lohfeldenu nechybějí mateřské školy, zařízení pro důstojný život seniorů, mládežnické středisko v Crumbachu, víceúčelová hala uprostřed obce a středisko vzdělávání dospělých ve Vollmarshausenu. Kromě sportovního stadionu Nordhessenstadion je v létě k dispozici velké přírodní koupaliště a idylicky umístěné minigolfové hřiště pro sportovní aktivity a udržování sociálních kontaktů.
Obec Lohfelden je hrdá na pravidelný a pestrý program akcí. Celkem 120 klubů a spolků nabízí širokou škálu sportovního a herního vyžití, hudby a volnočasových aktivit pro malé i velké, stejně jako mnoho festivalů, představení, koncertů a dalších možností trávení volného času. Kromě toho se na radnici každoročně konají dvě výstavy k různým tématům s obměňovanými uměleckými díly. Umělci obvykle pocházejí ze severního Hesenska, ale svá díla v Lohfeldenu prezentovali rovněž další známí a význační umělci z Německa i ze zahraničí včetně umělců z Trutnova.
Oblíbeným cílem je také místní šachové muzeum v „Alte Schule Ochshausen“. Zde můžeme obdivovat mnoho šachových her z nejrůznějších materiálů a v nejrůznějším trojrozměrném provedení.
Na území obce poskytují parky „Vorsterpark“ a „Lohfeldens Grüne Mitte“ výborné možnosti pro krátkodobou rekreaci a v bezprostředním sousedství hornaté a zalesněné Söhre nebo Kaufunger Wald nabízejí mnoho příležitostí k vychutnání přírody. K prozkoumání této oblasti Vás zve řada cyklistických a turistických stezek. Nejen pro nejmenší je Lohfelden napojen na pohádkovou stezku „Märchenlandweg“ s pohádkou „O jednom, kdo se učil bát“. Osm uměleckých děl lemuje uměleckou stezku „ARS Natura x3“, která vede z Hannu a Mündenu přes Lohfelden do Spangenbergu.
Ekostezka „Kulturgeschichte Lohfelden“ poskytuje zajímavé informace k historii původních vesnic Crumbach, Ochshausen a Vollmarshausen. Na cyklotrasu „Fuldaradweg R1“ se dostanete stejně rychle jako na lesní turistické stezky v hornatém Söhre. K 1000. výročí první zmínky o Vollmarshausenu byla zřízena 14 kilometrů dlouhá stezka „Baddschen Steig“. Na cestě „Impulsweg“, která vede z Unterste Weg ve Vollmarshausenu přes Holzweg do Lindenbergu a podél potoka Wahlebach zpět do Vollmarshausenu, Vás zve deset infotabulí s aktivitami pro srdce, ruku a mysl, abyste prozkoumali život hlouběji všemi svými smysly.
Jednou z nejdůležitějších nových budov v Lohfeldenu je centrální hasičská zbrojnice, která stojí vedle zeleného středu obce na Crumbacher Strasse a byla slavnostně otevřena v roce 2013. Má výcvikovou věž a hala nabízí prostor pro osm pohotovostních vozidel.
Hudební škola (obdoba naší trutnovské ZUŠ) v místní části Vollmarshausen, která byla zrekonstruována v roce 2019, také stojí za prohlídku, neboť září v nové kráse jak uvnitř, tak zvenčí. Mimo jiné byl přistavěn bezbariérový sál pro 80 osob, aby bylo možné pořádat menší koncerty. Zde má každý možnost zúčastnit se nabídek hudební školy formou skupinových nebo individuálních lekcí na bázi klasické nebo populární hudby.
Obec Lohfelden zanedlouho rozšíří péči o děti předškolního věku, aby dostála rostoucí poptávce po těchto službách. Z tohoto důvodu je plánována výstavba odpovídající nové budovy poblíž stávající MŠ Quellenweg, která bude realizována v průběhu příštího roku. Do doby zahájení provozu v novém zařízení je v MŠ „Sterntaler“ na Lindenbergu zabezpečeno dočasné řešení formou mobilních prostor pro dvě skupiny dětí.

Zajímavosti v Kasselu a jeho okolí
Ve velkoměstě Kasselu v sousedství Lohfeldenu a v jeho atraktivním okolí je pro malé i velké hodně co objevovat. Každých pět let se v rámci světové prestižní série výstav současného umění v Kasselu koná „documenta“; příští výstava se zde bude konat od 18. června do 25. září 2022 a opět přiláká miliony turistů do metropole severního Hesenska.
Každoroční „EAM Kassel Marathon“, který se ve městě koná od roku 2007 a je jedním z největších a nejrychlejších v Německu, zajímá sportovní nadšence. Součástí programu je také půlmaraton a půlmaraton na handbike, minimaraton na 4,2195 kilometru pro děti a mládež, walking a maratonská štafeta, kde každý ze čtyř účastníků absolvuje část maratonské trasy. Kasselského maratonu se pravidelně účastní také zájemci z partnerských měst, tj. z Trutnova, Bergu im Drautal v Rakousku a Alcalá la Real ve Španělsku.
Přirozeným terénním vrcholem Kasselu je určitě „Bergpark Wilhelmshöhe“, který se nachází v západní části města v Habichtswaldu a který je od června 2013 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO. Je to největší uměle založený horský a krajinářský park v Evropě. Nachází se v něm zámek Wilhelmshöhe, obdobný areál Löwenburg a postava Herkula coby symbolu města Kassel.
Pro milovníky kultury disponuje město Kassel také početnou kolekci významných muzeí a galerií. Základem dnešních muzejních a krajinářských hodnot v Kasselu byly sbírky zemských hrabat a hesensko-kasselských kurfiřtů, sbírky z dalších státních muzeí a paláců a přírodní a krajinářské parky.
Asi čtyřicet pět minut jízdy autem od Lohfeldenu je populární „Edersee“, nazývaný také „Ederstausee“. Tato vodní nádrž je druhou největší z hlediska plochy a třetí největší z hlediska objemu zadržované vody v Německu. Nachází se v přírodním parku Kellerwald-Edersee a dominuje mu hrad Waldeck. Edersee a jeho okolí je velkou rekreační oblastí.

Turisté navštěvují nejvíce tyto kulturní a přírodní památky a místa k relaxaci:

- Hesenské muzeum kočárů a vozů,
- Výstavy v budově radnice, které jsou pravidelně obměňovány,
- Evangelický kostel v místní části Crumbach z roku 1770, přičemž věž kostela pochází snad již ze 13. století a měla obranný charakter,
- Evangelický pozdně gotický kostel v místní části Ochshausen se zajímavým hrázděným zdivem a románskou křtitelnicí. Vysokou  hodnotu vykazují malovaná skleněná okna,
- Evangelický kostel v místní části Vollmarshausen - byl vybudován v klasicistním stylu na místě staršího kostela,
- Areál přírodního koupaliště s minigolfem v sousedství,
- Morušovou alej v místní části Crumbach, která má statut přírodní památky.

Smlouva o vzájemné spolupráci a výměně zkušeností mezi obcí Lohfelden a městem Trutnov byla podepsána 23.02.2007.

Text a foto: město Lohfelden

2021 05 09 Lohfelden Musikschule Zgoll Fotoarbeiten   Lohfelden Kindertagesstätte Lindenberg Lindenberg Rainer Sander

2021 05 21 Lohfelden Rathaus Zgoll Fotoarbeiten
Vytvořeno 15.7.2010 | přečteno 793x | ernest
 

Sloupek 2

MěÚ Trutnov
Slovanské náměstí 165
541 01 Trutnov
tel : +420 499 803 111
fax: +420 499 803 103

podatelna@trutnov.cz
ID DS (3acbs2c)

IČO:
00278360
DIČ:CZ00278360
č.ú.:124601/0100
load