Na obsah stránky

 

Senica

Senica je administrativním, hospodářským a kulturním centrem severního Záhoří. Okresní město Senica se nachází v severovýchodní části Záhorské nížiny na jejím rozhraní s Myjavskou pahorkatinou v povodí potoku Teplica v nadmořské výšce přibližně 200 metrů...

01 senica, obrázek se otevře v novém okněhttps://www.senica.sk

Senica je administrativním, hospodářským a kulturním centrem severního Záhoří. Okresní město Senica se nachází v severovýchodní části Záhorské nížiny na jejím rozhraní s Myjavskou pahorkatinou v povodí potoku Teplica v nadmořské výšce přibližně 200 metrů. Město Senica si v roce 2006 připomíná větším počtem akcí 750. výročí první písemné zmínky. Městská privilegia získala Senica v roce 1396. V 16. století přispěla k jejímu rozvoji tzv. Česká cesta, vedoucí městem. Na začátku 20. století měla charakter řemeslnického a zemědělského městečka se třemi tisíci obyvateli. Velký rozmach nastal začátkem 60. let, kdy bylo téměř celé město nově postaveno. Dominuje v něm moderní zástavba a rozvinul se zejména průmysl chemický, potravinářský a stavební. V roce 1944 byla k Senici připojena obec Sotina, v roce 1971 Čáčov a v roce 1976 Kunov.

Ze stavebních památek se zachovala kaplička sv. Anny z 15. století, římskokatolický (1631) a evangelický kostel (1783) a pozdně barokní klášter (1760). Sídlí v něm Záhorská galerie. Regionální působnost ve městě mají Záhorská galerie, Záhorské osvětové středisko. O kulturní vyžití občanů se starají Městské kulturní středisko, Záhorská knihovna, Záhorské osvětové středisko, Záhorská galerie a Centrum volného času dětí a mládeže Stonožka. Senica je dějištěm festivalů, soutěží a přehlídek regionálního i celostátního charakteru. V červnu 2006 budou v Senici mistrovství světa v disco dance a free style juniorů a hlavní věkové kategorie. Město je spojeno s řadou osobností, které se tu narodily nebo tu působily, např. akademický malíř Ján Mudroch, prozaik Ivan Horváth nebo básník Ladislav Novomeský.

Ve městě je fotbalový a zimní stadion, sportovní hala, krytý bazén, sauna, fitness centrum, koupaliště, házenkářská a volejbalová hřiště, tenisové kurty. Rekreační zóna města Kunovská přehrada je moderním a vyhledávaným místem pro odpočinek a sport. Vede k ní cyklotrasa. Od Senice je vzdálená 5 km. Okolo vodní nádrže jsou travnaté plochy a písečná pláž. Vodní plocha je vhodná ke koupání, k rybolovu i k plavbě na bezmotorových člunech. Rekreační oblast je vybavena parkovištěm, převlékárnami, sociálním zařízením, loděnicí, sportovním areálem s půjčovnou sportovních potřeb a hřišti. Pro děti jsou tu houpačky, prolézačky a pískoviště. Ubytování je možné v Chatě nad pláží, v turistické ubytovně nebo v chatkách.

V blízkosti Senice se nacházejí lázně Smrdáky, orientované na léčbu kožních nemocí a pohybového ústrojí, a také zřícenina hradu Branč. V nedaleké obci Sobotiště se nachází hvězdárna, „habánsky dvor“, muzeum věnované Samuelu Jurkovičovi, zakladateli družstevnictví. Obec Hlboké je z historie známá kodifikací spisovné slovenštiny. V Prietrži je Pamětní síň Slovenského národního povstání, v Košariskách je Muzeum M. R. Štefánika a mohyla na Bradle. 

Dohoda o vzájemné spolupráci a výměně zkušeností mezi městy Senica a Trutnov byla podepsána 11.11.1998.

Památky a tipy na výlety ve městě a okolí
Muzeum Senica
Městské muzeum Senica je výjimečným a odvážným projektem, jakých není mezi muzei na Slovensku mnoho. Zvenku je to krásně zrekonstruovaná budova letohrádku velkostatkáře Vagyona z 19. století (bývalá Sokolovna), uvnitř se nachází interaktivní expozice 21. století s využitím nejmodernějších technologií, která svojí interaktivností zaujme všechny generace. Lákadlem muzea je expozice věnovaná tématu středověké obchodní České cesty, na které byla Senica jednou ze stanic. Jde   o kontaktní muzeum, kde návštěvník není jen pasivním posluchačem, ale do dění je přímo zapojen. Informace o expozicích získává také dotykem, některý z exponátů si pomocí pohybu svých rukou prohlíží zvětšený ve virtuálním prostoru, volí si typ informací, které se chce dozvědět. Suterén budovy je zaměřený na archeologii a archeologické nálezy na území města, v podkroví pod věžičkou je zase umístěná velkoplošná maketa města z přelomu 19. a 20. století. Snahou města Senica bylo vytvořit moderní expozici se všemi technologickými vymoženostmi, která svojí interaktivností zaujme všechny generace.

Rozhledna nad Kunovskou přehradou
Milovníci vyhlídek si určitě přijdou na své na nově postavené rozhledně, ze které je krásný výhled na okolní krajinu - na Senici, Kunovskou přehradu, na hrad Branč...

Škodáčkův mlýn
V minulosti se v Čáčově nacházely čtyři mlýny, ze kterých se zachoval už jen Škodáčkův mlýn. V prostorách mlýna se nachází dvě stálé výstavní expozice „Historie Čáčova“ a „Mlýny a mlynářské řemeslo na území dnešní Senice“. Návštěvu je potřeba nahlásit předem.

Ledovna
Ledovna byla vybudovaná roku 1923, starostou tehdy byl Pavol Jamárik-Gajdoš.  V minulosti se využívala zejména na skladování potravin. V roce 2016 byla ledovna zmodernizovaná.

Záhorská galerie Jána Mudrocha
Záhorská galerie vznikla v roce 1984 jako regionální odborné pracoviště na dokumentaci a prezentaci výtvarného umění spjatého se záhorským regionem.

Gotická kaple sv. Anny
Je nejstarší stavební památkou Senice. Kaple je gotická stavba ze začátku 15. století. Pod kaplí existuje krypta s valenou klenbou.

Penati Golf Resort Senica
Penati Golf Resort v Šajdíkových Humenciach při městě Senica je golfový areál světových parametrů. Od svého otevření si rezort buduje pověst nejkrásnějšího hřiště v celé střední Evropě a vysoký zájem u hráčské elity je toho důkazem.

Cestovní ruch města se orientuje především na rekreační oblast Kunovská přehrada, která je od města vzdálená 5 km a přístupná i po cyklotrase. Okolo přehrady jsou travnaté plochy a písková pláž. Vodní plocha je vhodná na koupání, bezmotorové čluny a rybolov s možností zakoupení rybářského lístku pro hosty. Rekreační oblast je vybavená parkovišti, šatnami, sociálními zařízeními, loděnicí (půjčovna loděk a vodních šlapadel), hřištěm pro plážový volejbal, dětským hřištěm, dětským interaktivním environmentálním koutkem a naučným chodníkem. Zajímavostí je například též tzv. ptačí ostrov, který se nachází v zadní části vodní nádrže a slouží jako přirozené prostředí pro ptáky. V letní turistické sezóně jsou v provozu restaurace a bufet. Rekreační oblast nabízí také možnost ubytování. Kunovská přehrada je dobrým výchozím bodem pro turistické a cykloturistické výlety do okolí, které nabízí široké spektrum turistických cílů (obec Podbranč, Sobotište, Prietrž, Hlboké, Smrdáky).

Krásné okolí Senice je předurčené pro cykloturistiku a také pěší turistiku. 
V okrese Senica najdete víc než 20 cyklistických tras, které jsou určeny pro náročné cyklisty, ale také pro rekreační cyklistiku s nenáročnými tratěmi. Ze Senice na Kunovskou přehradu vede nenáročná turistická trasa, která je vhodná pro všechny věkové kategorie, a ze Sobotište se můžete vydat na vrh Pecková (576 m), který je známý mezi příznivci paraglidingu. Považují ho za jeden z ideálních kopců pro tento sport. Pěší turisté ho považují za kopec s nejhezčím výhledem do širokého okolí na všechny světové strany. 

Gastro turismus
Coolňa je kreativní street food bistro zaměřené na čerstvost a místní potraviny. V nabídce najdete vždy specialitu týdne, prémiové burgry s vyzrálým hovězím, sendviče s pomalu pečeným masem, vegetariánská jídla, pravé belgické hranolky a nebo sladké kronuty.

Foto: město Senica


Rozhľadňa nad Kunovskou priehradou, Foto   Mesto Senica, obrázek se otevře v novém okně Kunovská priehrada, Foto   Mesto Senica, obrázek se otevře v novém okně
Múzeum Senica, Foto   Mesto Senica, obrázek se otevře v novém okně Kunovská priehrada   pláž, Foto   Mesto Senica, obrázek se otevře v novém okně
Škodáčkov mlyn, Foto   Mesto Senica, obrázek se otevře v novém okněVytvořeno 15.7.2010 | přečteno 2164x | ernest
 

Sloupek 2

MěÚ Trutnov
Slovanské náměstí 165
541 01 Trutnov
tel : +420 499 803 111
fax: +420 499 803 103

podatelna@trutnov.cz
ID DS (3acbs2c)

IČO:
00278360
DIČ:CZ00278360
č.ú.:124601/0100
load