Na obsah stránky

 

Strzelin

Město a oblast Strzelin se nachází v jihovýchodní části dolnoslezského kraje, 37 km na jih od Wroclawi. Oblast se rozkládá na území 171,69 km2, má přibližně 23 000 obyvatel, z nichž 13200 žije ve městě. Městská práva udělil Strzelinu 30. listopadu 1292 kníže Bolko Świdnicki...

01 strzelin, obrázek se otevře v novém okněhttp://www.strzelin.pl

Strzelin se nachází na jihozápadě Polska na řece Oława, na pomezí Strzelińského pohoří, patřícího k Sudetskému předhůří a Slezské nížině, zhruba 37 km na jih od Wroclawi (Vratislavi).
V Polsku i v Evropě je znám především díky ložiskům žuly vynikající kvality. Doly tohoto cenného minerálu jsou zde stále aktivní. Najdete tady u nás nádherné oblasti, včetně malebných a uzavřených zatopených lomů.
Na cyklisty zde čekají zajímavé, dobře značené cyklotrasy. Obzvláště oblíbené jsou lesní cesty v malebných Strzelińských kopcích, což dokazuje téměř 20kilometrová síť singletracků, nacházejících se ve třech sousedních obcích (Strzelin, Ziębice a Przeworno). Ve Strzelińských kopcích je také mnoho atraktivních pěších tras a Strzelinská země je proslulá svými cennými památkami a geoatrakcemi.

Patronem Strzelinu je archanděl Michael a při této příležitosti každoročně poslední zářijový víkend obyvatelé oslavují účastí na koncertech nebo návštěvou žulového dolu ve Strzelinu. Kromě toho se během letních prázdnin koná food truck rally a svátek barev, cyklomaraton a na podzim na strzelinském náměstí jarmark lokálních produktů. Pro příjezd do Strzelina můžeme využít historické nádraží z 19. století, renovované v roce 2018, a hned vedle nádraží se nachází skalní park, kde můžete obdivovat kameny těžené v okolí. Vedle každého představeného minerálu je informační tabule. V modernizované nádražní budově se nachází turistické informační centrum. Na náměstí ve Strzelině čeká na turisty 70 metrů vysoká radniční věž s vyhlídkovou terasou, situovanou ve výšce přes 40 metrů. V současné době se radnice, která byla zničena během války, přestavuje a prochází inovací svého historického vzhledu, tyto práce budou dokončeny v září 2022. Hned vedle radnice stojí za pozornost žulový soudní stůl a pomník Střelce. V blízkosti náměstí stojí určitě za vidění rotunda sv. Gotarda z 12. století, jedna z nejstarších sakrálních staveb ve Slezsku. Po návštěvě rotundy, která je možná po předchozí domluvě s pracovníkem turistického informačního centra, se vyplatí zajít do špitální kaple sv. Jiřího ze 14. století. V současné době se v této historické budově nachází muzejní místnost. Cestou do této místnosti můžeme mimo jiné vidět prašnou bránu, pozůstatky ze starého městského opevnění, která až do poloviny 19. století sloužila jako vyhlídková věž. Hned vedle věže je vidět zřícenina strzelinského pivovaru. Nedaleko u strzelinského náměstí se nachází Dům Brzeských knížat, který byl postaven v 17. století, a hned vedle stojí kostel Povýšení svatého kříže postavený z místní žuly v gotickém slohu. V blízkosti nádherné církevní zahrady se nachází vila dr. Pietrulli postavená v 19. století (nyní je sídlem jedné z bank). Pokud půjdeme směrem k vlakovému nádraží, v samém centru města, na náměstí poblíž kruhového objezdu můžete vidět kamennou bustu Paula Ehrlicha, nositele Nobelovy ceny. Vědec, který byl oceněn za vynikající výsledky v imunologii a je považován za zakladatele základů chemoterapie, se narodil a vyrostl ve Strzelinu. Turisty z České republiky může zajímat kostel Matky Boží a sv. Jana apoštola a evangelisty z přelomu 13. a 14. století, který od roku 1750 do novověku sloužil početné skupině uprchlíků z Čech s vírou evangelicko-reformovanou, zakladatelům Husince (Gęsiniec) a Poděbradů (Gościęcice). Proto byla svatyně nazvána „kostelem českých bratří“. Pokud se chcete o strzelinských památkách dozvědět více, můžete se vydat na procházku městem s průvodcem - pracovníkem turistického informačního centra (+48 518 276 283).

Strzelin však nejsou jen historické památky, proto zveme i rodiny s dětmi. Na naše nejmenší turisty čekají moderní dětská hřiště a rekreační místa. Můžete u nás aktivně strávit čas s využitím fotbalových, basketbalových a plážových volejbalových hřišť. Kromě toho jsou k dispozici občanům i návštěvníkům města další atrakce, jako jsou stezky pro in-line, venkovní bazén, moderní aquapark Granit a kino Grażyna.
Naši turisté si také nemusí dělat starosti s občerstvením - ve Strzelinu můžete ochutnat jak tradiční polskou kuchyni, tak také ruské pirohy nebo vepřové kotlety, stejně jako všude oblíbené hamburgery, pizzu nebo sushi. A jako dezert a osvěžení doporučujeme lahodnou a přírodní strzelinskou zmrzlinu!

S ubytováním také nebude žádný problém, široká nabídka ubytovacích zařízení je tu otevřená pro každého. Nedaleko od Strzelina doporučujeme obzvlášť navštívit rekreační středisko „Nad Stawami“ v Bílém Kostele (Biały Kościel). Nachází se na křižovatce turistických a cyklistických tras. Hosté mají mimo jiné k dispozici moderní, celoročně využívané chatky se 132 lůžky, možnost stravování, písečnou pláž, půjčovnu kol a vodního vybavení, dětské hřiště, venkovní bazén pro děti, hřiště na plážový volejbal. Stojí za zmínku, že chaty pro šest osob byly vybaveny mimo jiné klimatizací a internetem zdarma.
Jak vidíte, Strzelin a země strzelinská čekají na své hosty s otevřenou náručí a zejména srdečně zvou své přátele z České republiky, s kterými je pojí společná staletá historie.

Vstupní dohoda o navázání partnerské spolupráce mezi městy Strzelin a Trutnov byla podepsána v roce 2005.

Text a foto: město  Strzelin

2 1  Pomnik Strzelca w strzelińskim rynku  W tle wieża ratuszowa, obrázek se otevře v novém okně  2 9 Ośrodek w Białym Kościele ma m in  dużą plażę, obrázek se otevře v novém okně

3 4  Na Wzgórzach Strzelińskich zlokalizowano sieć singletracków (fot  Anna Baran), obrázek se otevře v novém okně  Wzgórze Maryjne z Hotelem Maria, obrázek se otevře v novém okně
Vytvořeno 15.7.2010 | přečteno 1248x | ernest
 

Sloupek 2

MěÚ Trutnov
Slovanské náměstí 165
541 01 Trutnov
tel : +420 499 803 111
fax: +420 499 803 103

podatelna@trutnov.cz
ID DS (3acbs2c)

IČO:
00278360
DIČ:CZ00278360
č.ú.:124601/0100
load