Na obsah stránky

 

Świdnica

Świdnica (česky Svídnice), zajímavé město s 61 tisíci obyvatel a bohatou historií, se nachází na okraji Sudet, nad řekou Bystřicí. Vedou zde důležité komunikace, jako například státní silnice č. 35...

01 swidnica, obrázek se otevře v novém okně

Město Świdnica (česky Svídnice), leží v jihozápadní části Polska, v Dolnoslezském vojvodství, na Świdnické rovině u řeky Bystrzyce. Rozkládá se na ploše 22 km2 a čítá 57,9 tisíc obyvatel. Díky staleté historii, výhodné poloze a otevřeným možnostem pro investory je dnes Świdnice jedním z nejvíce se rozvíjejících ekonomických center Dolního Slezska. Město je vlastně takovým hlavním centrem Świdnického regionu, je vzdáleno pouhých 53 km od vojvodského města Wroclaw (Vratislav). Nejbližší hraniční přechod s Českou republikou je v Golińsku-Starostíně, pouhých 40 km od města. 

Świdnice je město s více jak 750letou historii. Je to vidět všude po městě – středověký urbanistický sloh Rynku, pěkné zachovalé činžovní domy, představující směsici různých stylů a atmosféru dávného kupeckého města, potkáme na každém kroku. Dnešní podoba Świdnice se formovala po staletí, proto by bylo těžké najít druhé takové místo s podobnou „duší“.

 Mezi nejzajímavější objekty ve městě patří: 

▪ Kostel Míru - Nejsvětější trojice – pouze jeden ze dvou dochovaných v Polsku, nejcennější památka protestantského umění Slezska, považovaný zároveň za největší dřevěný kostel v Evropě, postavený ve stylu hrázděné konstrukce. Kostel spolu se hřbitovem, který ho obklopuje, a budovami z počátku 18. století, včetně zvonice a bývalého farního gymnázia, tvoří jedinečné svědectví bouřlivé historie Świdnice. Historická památka v celosvětovém měřítku byla zapsaná na seznam světového kulturního dědictví UNESCO v prosinci 2001. 
▪ Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava – gotický kostel se může pochlubit nejvyšší věží ve Slezsku a pátou nejvyšší věží v Polsku (101,5 m). Barokní interiér pochází z přelomu 17. a 18. století. Od roku 2004 byl kostel povýšen na katedrálu a slouží jako hlavní chrám Świdnické diecéze. 
▪ Świdnický Rynek – komplex Starého města, uznávaný jako nejcennější po wroclawském náměstí v Dolním Slezsku, si svou podobu dochoval od středověku. Za své jedinečné kouzlo vděčí historickým činžovním domům a barokním kašnám.
▪ Radnice s věží a Muzeum Dávného kupectví – pocházející z počátku 14. století, s pozůstatky gotické, renesanční a barokní architektury, vytváří centrum świdnického Starého města. V roce 2012 byla dokončena rekonstrukce radniční věže, která se propadla v roce 1967 a která dnes slouží jako vyhlídkové místo na město a celé okolí. V budově bývalé městské radnice se ale dnes nachází Muzeum Dávného kupectví, které je jedinečné v celém Polsku, s unikátní sbírkou měřidel, vah a závaží, relikty kupeckých obchůdků a aranžemi i koloniálních krámků z 19. a 20. století. Muzeum svým návštěvníkům přibližuje kupecké tradice i celou historii města. 
▪ Komplex městských parků obklopujících část Starého města, jejichž hranice přibližuje průběh a hranice dávné Świdnické pevnosti. Je to jeden z největších historických městských parkových komplexů Dolního Slezska. 
 ▪ Činžovní dům Pod Býky – od roku 1882 je zde stále v provozu lékárna. Středověká budova má novorenesanční výzdobu. Zvláštní pozornost přitahují postavy býků v životní velikosti, umístěné v rozích budovy ve výšce prvního patra.
▪ Bývalý palác cisterciáckých opatů – barokní budova se vstupním zdobeným portálem (vázy a svitky) a vnitřním nádvořím. Dnes je zde městská knihovna. Nachází se na jihozápadní cisterciácké stezce.

Město Świdnica a jeho okolí jsou také významnou oblasti v celonárodním měřítku, co se týká počtu památek připomínajících středověkou jurisdikci. Najdeme zde spoustu smírčích křížů a kapliček (nazývané také kající). Stavěly se hlavně ve středověku, v místě spáchaných trestných činů, jako jeden z prvků pokání a usmíření se s rodinou oběti. Ve městě je sedm takových objektů: pět se nachází přímo ve městě (náměstí sv. Markéty, ulice Wałbrzyska, ulice Westerplatte a ještě dva na kraji města u cesty do vesnice Tomkowa) a dva jsou umístěny ve sbírce Muzea Dávného kupectví.

Świdnice je skvělým výchozím místem na výlety pro motorizované turisty, chodce, ale i cyklisty do Kladské a Jeleniogórské kotliny, táhnoucí se v pásmu Sudet. Zajímavou turistickou atrakci je nedaleký zámek Książ (česky „Kníže“), palácový komplex v Kraskowě a historický palác v Krzyżowě (Mezinárodní dům setkání), podzemní komplexy postavené v rámci projektu Riese ve Włodarzu, Podzemní městečko Osówka a Walimské štoly. Nedaleká turistická střediska lákají k aktivním zimním sportům a horské turistice. A co je důležité pro pěší turistiku – vede zde žlutá pěší stezka přes město Świdnici a dál přes Kiełczyńské vrcholky a průsmykem Tąpadła k hoře Ślęża a přes Bystrzycu Górnou a lesy Gołogóra k hradu Grodno v Zagórzu Śląskim. Město se také nachází na stezce Hulánů Nadwislanské legie, která vede přes obec Witoszów, Lubiechów a přes Krajinnou parkovou oblast Książ.

Kromě hmatatelných krás si svou pozornost zaslouží také nehmatatelná zajímavá místa, tedy ta kulinářská. Následující regionální produkty a pokrmy jsou charakteristické a mají i svou reputaci: 
▪ świdnické perníčky (pojí se s legendou o świdnických perníčkách a kostelem Míru), 
▪ zvěřina (zejména spojeno se svátkem Divočáka, který odkazuje na symbol zvířete v městském znaku), 
▪ zákusek „Skousnutí Bolka” (podávaný v restauraci „Rynek 43”),
▪ víno ze świdnické vinice, 
▪ pivo Marcegoize a Świdnické pivo, 
▪ świdnická majonéza. 

Kultura, turistika, sport:
Město Świdnice nabízí bohatý kalendář turistických, kulturních a sportovních akcí, organizovaných  díky kulturním centrům a institucím, turistickým a sportovním organizacím, které ve městě aktivně působí.
Mezi nejdůležitější akce, pravidelně pořádané v tomto regionu, patří:
- Mezinárodní Bachův festival,
- Świdnické jazzové noci,
- Festival otevřeného divadla ve Świdnici,
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů „Okem mladých“,
- Dny fotografie a Świdnický fotomaraton,
- Świdnický filmový festival SPEKTRUM,
- Workshopy Malování ikon.

- Świdnické rally Krause (bývalá rally Elmot),
- Mezinárodní fotbalový turnaj Silesian cup,
- Świdnický půlmaratón RST,
- Běh Nezávislosti,
- Mezinárodní festival házené „Świdnica Cup“,
- Mezinárodní turnaj v boxu,
- Mezinárodní turnaj jm. Tadeusze Chmielewského ve sportovní akrobacii,
- Celonárodní volejbalový turnaj jm. Tadeusze Ząbka,
- Otevřené Mistrovství města Świdnica v JUDO.

- Dny města - Dny Świdnice,
- Město dětí,
- Dny hor ve Świdnici,
- Burza starožitností, numismatiky a kuriozit,
- Svátek divočáků a kaprů,
- Pivní festival ve Świdnici,
- Rekonstrukce historických bitev,
- Świdnický sraz Caravanningu,
- Trhy zdravé výživy „I zdraví má chuť“ (I zdraví může chutnat),
- Vánoční trhy a Świdnické koledy.

Zajímavost na závěr: Ve svídnickém stylovém hostinci Karczma Zagloba čepují trutnovské pivo Krakonoš! (http://www.zagloba.info).

Dohoda o vzájemné spolupráci a výměně zkušeností mezi městy Svídnice a Trutnov byla podepsána 12.6.1998.
Dne 05.09.2003 byl k této dohodě uzavřen dodatek za účelem posilování evropské integrace prostřednictvím rozšiřování rozsahu společných činností spočívajících v práci při získávání finanční zdrojů Evropské unie a dalších vnějších finančních zdrojů, v propagaci obou měst a ekonomické spolupráci.

Text a foto: město Świdnice


DSC 8091, obrázek se otevře v novém okně   1 (84), obrázek se otevře v novém okně

IMG 20191025 093628 772, obrázek se otevře v novém okně   
Vytvořeno 15.7.2010 | přečteno 2731x | ernest
 

Sloupek 2

MěÚ Trutnov
Slovanské náměstí 165
541 01 Trutnov
tel : +420 499 803 111
fax: +420 499 803 103

podatelna@trutnov.cz
ID DS (3acbs2c)

IČO:
00278360
DIČ:CZ00278360
č.ú.:124601/0100
load