Na obsah stránky

 

Würzburg

Würzburg je město s postavením městského okresu v bavorském vládním obvodě Dolní Franky. Je správním střediskem Dolních Frank a zemského okresu Würzburg. V současnosti má toto město na Mohanu, jež je jedním z 23 středisek Svobodného státu Bavorsko, okolo 130 000 obyvatel.


Würzburg je město s postavením městského okresu v bavorském vládním obvodě Dolní Franky. Je správním střediskem Dolních Frank a zemského okresu Würzburg. V současnosti má toto město na Mohanu, jež je jedním z 23 středisek Svobodného státu Bavorsko, okolo 130 000 obyvatel.

Würzburg - přitažlivé město

Pamětihodnosti jako biskupská rezidence, která je zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO, kulturní zážitky, největší kolekce řezbářských a sochařských děl Tilmana Riemenschneidera na světě (Mainfränkisches Museum), fascinující pohled na pevnost a výhled z pevnosti Marienberg - to vše vytváří jedinečnou atmosféru radosti ze života a z baroka, architektury a kultury.

Co je Würzburg? A proč se sem stále více lidí vrací?

Domněnka: Není to jen optimální dosažitelností - ne, je to zvláštní rozkoš, kterou vlastně pocítí návštěvník ihned po příjezdu.

Würzburg fascinuje svými protiklady: Tady uměleckohistorické poklady, muzea, rezidence, která je součástí světového kulturního dědictví, tradice a pýcha - onde radost ze života, uvolněnost - 25 000 studentů a školáků oživuje stotřicetitisícové město - a k tomu high-tech technologie, odvaha, věda, pokrok ...

Würzburg, to jsou dějiny skloubené s budoucností: byl založen kolem roku 1000 př. n. l. Kelty, později byl sídlem franckých vévodů, od roku 1030 sídlem biskupa. Brzy si lidé uvědomili, že geografická poloha disponuje atraktivními, politickými a hospodářskými výhodami.

Dnes je duše francká - ale srdce přemýšlí evropsky

Würzburg leží na křižovatce důležitých dopravních tepen - dálnice A3, A7, A81, nádraží odbavuje denně více než 350 spojů, z nich je přes 70 vlaků ICE/IC. A za hodinu jste na frankfurtském mezinárodním letišti ...

Od časů Fridricha Barbarosy a říšského sněmu v roce 1152 má Würzburg tradici města, kde probíhají kongresy a důležitá jednání.

Nachází se zde jedna z nejstarších univerzit v německy hovořící oblasti. Alma mater má vynikající zvuk a umisťuje se v hodnocení na předních místech. Působili tady významní vědci jako jsou Koelliker a Virchow a v roce 1895 objevil nositel Nobelovy ceny Wilhelm Conrad Röntgen rentgenové záření - koneckonců je jedním ze 13 nositelů Nobelovy ceny, kteří tady bádali a přednášeli. Zelenou mají na Univerzitě Würzburg biotechnologie, biomedicína a výzkum nových materiálů.

Würzburg je světovým dědictvím

Rezidence je stavbou Balthasara Neumanna, pocházejícího z Chebu, a zároveň součástí Světového kulturního dědictví UNESCO. Přitahuje návštěvníky svým nádherným schodištěm a jedinečným prostředím. Z pevnosti Marienberg, která mimo jiné v muzeu prezentuje největší kolekci uměleckých děl řezbáře a sochaře Tilmana Riemenschneidera, má člověk město s obrovskou mariánskou kaplí, dómem sv. Kiliána, starým mostem přes řeku Mohan se sochami světců jako na dlani. Nepřipomíná Vám výhled odsud výhled z Hradčan na Prahu? Těch muzeí! A moderna. Ve würzburském parku Husarenwäldchen skončily po mnoha válečných a poválečných peripetiích čtyři nápisové tabule se jmény obětí 1. světové války, které byly kdysi součástí podstavce sousoší Tanec smrti od sochaře Emila Schwantnera v trutnovském městském parku.

Mnoho kostelních věží dokládá, že život je ještě dnes zčásti ovlivňován církví, ale po smutku a odcizenosti světu zde nenajdeme ani stopu. Naopak. Hodnota volného času je nebývale vysoká - spojení s vinařským zázemím vytváří překvapující přidanou hodnotu. Tady Würzburg s bohatou kulturou, světoznámými muzei, Mozartovskými slavnostmi a Africkým festivalem, za humny francká vinařská oblast s vinicemi, vinařskými slavnostmi, typickou franckou, ale i mezinárodní kuchyní a nepočítanými možnostmi pro trávení volného času.

Hovořili jsme už o vínu a o gastronomii?

Měli bychom... Někteří říkají, že by to bylo hlavní atrakcí. Frankovka, Bocksbeutel & spol. charakterizují zdejší krajinu i zdejší život. Narazíme na starobylé lokály a tradiční vinárny s regionální franckou kuchyní, ale také na mezinárodní špičkové restaurace, které se nebojí srovnání s top restauracemi.

Tradiční vinařství Juliusspital, Bürgerspital, Staatlicher Hofkeller, nespočet věhlasných viničních hospodářství mají jen jeden jediný cíl: nový zážitek pro rostoucí počet příznivců lahodného moku. Početné ceny a vyznamenání z mezinárodních soutěží jsou toho dokladem.

Würzburg je atraktivnější než kdykoliv předtím, což dokládají čísla: 650 000 přenocování a více než 3 milióny denních hostů a k tomu 950 000 přenocování v okolní vinařské oblasti ročně. Tendence: rostoucí.

Poloha barokního města je ideálním východiskem pro poznání okolí. Chcete poznat trasu Romantische Straße autem nebo na kole? Nebo se chcete vydat lodí po Mohanu do Sommerhausenu nebo Veitshöchheimu s nejkrásnější rokokovou zahradou Evropy?

Co je Würzburg? Je to kouzlo města v kulturní krajině s vysokou hodnotou pro trávení volného času? Je to mix vědy a hospodářství, sushi a opečených klobás, vinařských slavností a koktejlových barů? Víme jen jediné: Würzburg je především přáním se sem zase vrátit.

Smlouva o vzájemné spolupráci a výměně zkušeností mezi městy Würzburg a Trutnov byla podepsána 6.12.2008.

Památky a tipy na výlety ve městě a okolí
Pevnost Marienberg
Pevnost Marienberg, jedna z dominant Würzburgu, se tyčí vysoko nad městem a Mohanem. V roce 1253 se stala sídlem knížecích biskupů a od té doby byla neustále přestavována a rozšiřována. Dnes zde můžete navštívit muzeum, které zachycuje dějinné události ve Frankách a prezentuje obrazy, sochy a umělecké řemeslo z Würzburgu a okolí nazvaného Mainfranken. Nádherným vrcholem sbírek je kolekce Tilmana Riemenschneidera s více než 80 díly slavného pozdně gotického sochaře. 

Rezidence Würzburg
Dalším skvostem Würzburgu je rezidence, postavená podle plánů Balthasara Neumanna, která je od roku 1981 zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO a je považována za jedno z předních děl jihoněmeckého baroka. Do roku 1806 byla rezidence sídlem würzburských knížecích biskupů. Díky své působivé architektuře, uměleckému vybavení a nádherné zahradě ve dvorní části je rezidence Würzburg také přirovnávána k zámku ve Versailles. Především stojí za to vidět největší propojenou stropní fresku na světě s téměř 700 metry čtverečními od Giovanniho Battisty Tiepola.
 
Starý most přes Mohan – Alte Mainbrücke
Rovněž oblíbenou dominantou města je Starý most přes Mohan, který spojuje Würzburg s oběma břehy historického jádra. Odtud si můžete vychutnat prvotřídní výhled na pevnost, barokní poutní kostel „Käppele“ a vinice. Dnes je most přístupný pouze pro chodce a cyklisty a za teplých letních večerů je pravděpodobně nejrušnějším místem ve městě. Obyvatelé Würzburgu i turisté si zde v „Brückenschoppen“ mohou vychutnat sklenku vína nejrůznějších odrůd a nádherný výhled na město a jeho blízké okolí.

Kultura Würzburgu: slavnosti a festivaly
Město má také co nabídnout, pokud jde o kulturní akce: Proslulé Mozartovy slavnosti (Mozartfest) se konají ve Würzburgu vždy počátkem léta od roku 1921 a některé koncerty probíhají v Rezidenci. Známý a daleko za hranicemi Würzburgu populární je také Africa-Festival, největší evropský festival africké hudby a kultury, který se koná každý rok v květnu/červnu. Fanoušci pouliční hudby si přijdou na své ve Würzburgu v září na mezinárodním festivalu pouličního umění (Internationales Festival für Straßenkunst). Více než 400 umělců z celého světa při něm přeměňuje centrum města na velkou scénu. Již více než 30 let se na louce u Mohanu koná fascinující Festival zdarma a venku (Umsonst und Draußen Festival). Během tří červnových dnů představí německá hudební scéna své dovednosti na zdejším woodstocku „Würzburger Woodstock“ v uvolněné atmosféře pod širým nebem se vstupem zdarma.

Würzburg - partnerské město Trutnova
Mimochodem: Návštěvníci z würzburského partnerského města Trutnov si mohou v městském zařízení Büro Würzburg International (international.affairs@stadt.wuerzburg.de, tel. 0049 931/372807) vyzvednout „Twinning Card“. Díky této kartě můžete zdarma využívat místní veřejnou městskou dopravu ve městě a jeho bezprostředním okolí a získat volný vstup do různých muzeí. Würzburg se těší na hosty z partnerského města Trutnov!

Foto: město Würzburg

Alte Mainbrücke © Stadt Würzburg (2) Festung Marienberg & Town Hall © Stadt Würzburg 
Alte Mainbrücke © Stadt Würzburg Grafeneckart   Würzburgs Town Hall © Stadt Würzburg 
Residenz Würzburg © Stadt Würzburg View on Würzburg from the Vineyards © Stadt Würzburg

Vytvořeno 15.7.2010 | přečteno 1904x | ernest
 

Sloupek 2

MěÚ Trutnov
Slovanské náměstí 165
541 01 Trutnov
tel : +420 499 803 111
fax: +420 499 803 103

podatelna@trutnov.cz
ID DS (3acbs2c)

IČO:
00278360
DIČ:CZ00278360
č.ú.:124601/0100
load