Na obsah stránky

 

Veřejnost může hlasovat o osudu bývalé věznice

Oživení věznice   ilustrační foto

Jedna věznice, dva návrhy. Trutnovská radnice uvažuje o dvou projektech, z nichž jeden by mohl být realizován v prostoru bývalé věznice. Veřejnost může při rozhodování pomoci. Stačí hlasovat v anketě.

Nová Galerie Draka nebo Dům technických dovedností a FabLab, To jsou dva projekty, s jejichž autory město Trutnov jedná. Chce totiž oživit prostor bývalé věznice, kterou před rokem získalo od státu. „Chceme, aby objekt věznice sloužil co nejvíce lidem. Zároveň by měl být daný projekt schopen po uvedení do provozu získávat peníze z různých zdrojů, aby byl ideálně nezávislý na rozpočtu města,“ vysvětluje Tomáš Eichler, místostarosta města Trutnova.

Radnici může při rozhodování pomoci také veřejnost. S návrhy projektů je možné se seznámit na webu města Trutnova www.trutnov.cz, na jeho oficiálním facebookovém profilu nebo na YouTube kanálu. „Poté stačí hlasovat v anketě, která je také dostupná na komunikačních kanálech města. Budeme moc rádi, když se do hlasování zapojí co nejvíce Trutnovanů, abychom měli jasnější představu, jaký koncept by se jim v centru města líbil. Považujeme to jako poradní hlas dalším orgánům, které o osudu věznice budou rozhodovat,“ dodává Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Hlasování bude možné až do neděle 17. října 2021. Projekt by se mohl realizovat v horizontu následujících 3-5 let. Město by na něho chtělo získat dotaci ze státního rozpočtu nebo z evropských fondů. 

Budova z počátku 19. století byla postavena jako městská věznice. V nejrušnějších letech se v ní za rok vystřídalo více než tisíc vězňů. Za 2. světové války sloužila jako věznice gestapa a z kraje 50. let jako klasická státní věznice. Postupem času se její využití měnilo, fungovala například jako sídlo archivu a naposledy jako sklad civilní ochrany. Na počátku nového tisíciletí byl sklad zrušen a od té doby je objekt prázdný a nevyužívaný. Věznice má dvě patra a podkroví, její konstrukce a vnitřní dispozice stále odpovídají původnímu účelu stavby. Cely jsou zachované, objekt má masivní zdi a klenuté stropy. Město ji získalo v roce 2020 od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podmínkou pro její získání bylo, že nebude využita pro bydlení ani běžné komerční aktivity.

Návrh: Dům technických dovedností a FabLabNávrh: Nová Galerie DrakaHlasovat můžete zde: ANKETA


ikona souboruTZ - Veřejnost může hlasovat o osudu bývalé věznice.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii

Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov.cz


Vytvořeno 15.9.2021 | přečteno 4497x | dedkova
 

Sloupek 2

MěÚ Trutnov
Slovanské náměstí 165
541 01 Trutnov
tel : +420 499 803 111
fax: +420 499 803 103

podatelna@trutnov.cz
ID DS (3acbs2c)

IČO:
00278360
DIČ:CZ00278360
č.ú.:124601/0100
load