Na obsah stránky

 

Ladislav Zívr: Ve světlých záblescích otevřeného vesmíru

Místo konání:Galerie města Trutnova
Datum konání:21.9.2023 až 25.11.2023
Pořadatel:Galerie města Trutnova

Podrobný popis:

Galerie města Trutnova v podzimních měsících představí návštěvníkům tvorbu sochaře Ladislava Zívra (1909 - 1980), novopackého rodáka a významného představitele českého moderního umění. Zívrovo dílo zosobňuje specifický ozvuk evropské avantgardy v českém sochařství a současně reprezentuje hluboký autorský hold přírodě a rodnému kraji.

Ladislav Zívr se narodil v roce 1909 do hrnčířské rodiny v Nové Pace, ale předurčené kariéře v otcově dílně se nakonec vzepřel, také pod vlivem pokrokové tvorby Otto Gutfreunda, jiného z východočeských „sochařů-hrnčířů“. Hlína, s níž v hrnčírně vyrostl, se mu však stala osudnou a jako primární tvůrčí materiál jej provázela celý život. Prosadil si studium, nejprve na Odborné škole keramické v Bechyni a posléze na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v ateliéru vedeném keramičkou Helenou Johnovou a glyptikem Josefem Drahoňovským. Již po třech letech získal Zívr pocit, že jej škola umělecky svazuje, a studium předčasně ukončil. Ve 30. letech se znovu odvolává ke Gutfreundovi a v duchu civilismu modeluje polychromované portréty a pracuje na kubisticky koncipovaných sochách a reliéfech. Takřka paralelně vytváří pod vlivem surrealismu André Bretona objekty z nalezených věcí a reliéfy z vosku a pálené hlíny.

S nástupem válečných let se Zívr nejen vrátil do hrnčířské dílny v Nové Pace a do podnětné náruče okolní přírody, ale také k tradičním sochařským postupům. Na výzvu malíře a důvěrného přítele Františka Grosse vstupuje jako jediný sochař mezi umělce Skupiny 42. Program uskupení vytyčil teoretik Jindřich Chalupecký statí „Svět, ve kterém žijeme“, jež ve složité době nabídla umělcům relativně bezpečný námět člověka v moderním městě. Téma „člověk a stroj“ se stalo výhradním motivem Zívrových skupinových plastik. Bohužel se jeho první díla prezentovaná v rámci Skupiny 42 stala předmětem ostré výtvarné kritiky a Zívr se od tématu civilizace na čas zcela odvrátil. S novou vizí, tentokrát dokonalého tělesného splynutí člověka a stroje, přichází v roce 1946 a v následujících dvou letech modeluje většinu ikonických plastik - originálních stroj-bytostí. 

Poté, co se na počátku 60. let přestěhoval do bývalého mlýna ve Ždírci u Staré Paky, se již ve své tvorbě nechal zcela vést přírodou, usiloval o vystižení čistoty prvotních tvarů, vytvářel plastiky a kresby v duchu imaginativní abstrakce. Příroda Novopackých hor, nevyčerpatelná studnice úchvatné tvarové i barevné imaginace, doslova prostoupila sochami a přivedla Ladislava Zívra k uhrančivé umělecké výpovědi. Ždírecký ateliér se zaplnil fascinujícími objekty na téma zrodu, růstu i zániku. V neposlední řadě zde stvořil plejádu fantaskních soch přírodních tvorů, jejichž dráždivé fluidum jako by náleželo již budoucnosti.

Po více než desetiletí od poslední výstavy v regionu se návštěvníkům Galerie města Trutnova nabízí jedinečná možnost setkání s rozsáhlým výběrem Zívrových podmanivých prací. Díla na výstavu zapůjčí galerie a muzea z Hradce Králové, Nové Paky, Jičína, Liberce, Kutné Hory, Hluboké nad Vltavou, Jihlavy, Brna a soukromí sběratelé. Výstavu Ladislava Zívra, jehož dílo reprezentuje špičkovou polohu českého sochařství 20. století a svou kvalitou bez výhrad obstojí i v evropském srovnání, si rozhodně nenechte ujít!

Vernisáž proběhne ve středu 20. 9. od 17:00. Výstava potrvá do 25. 11. 


 

Sloupek 2

MěÚ Trutnov
Slovanské náměstí 165
541 01 Trutnov
tel : +420 499 803 111
fax: +420 499 803 103

podatelna@trutnov.cz
ID DS (3acbs2c)

IČO:
00278360
DIČ:CZ00278360
č.ú.:124601/0100
load