Historické varhany v kapli sv. Tekly jsou jako nové

Trutnov, 7. 1. 2016 – Zrekonstruovaná kaple sv. Tekly v Babí u Trutnova se může pochlubit opravenými varhany. „Město Trutnov systematicky opravuje i menší církevní stavby v okolí. Před dvěma lety jsme světili opravenou kapli ve Studenci, nyní jsme dokončili rekonstrukci varhan v Babí,“ zmiňuje Ivan Adamec, starosta Trutnova. Přímá investice v loňském roce činila 680 tisíc korun. 


Předmětem opravy byla záchrana varhan před další destrukcí od dřevokazného hmyzu a jejich zprovoznění včetně obnovy historicky původního stavu. Byly vyměněny vzdušnice, traktura a vzduchové rozvody včetně některých píšťal či klaviatura. Součástí opravy byla rekonstrukce původního uspořádání hracího stolu. Práce provedl varhanář a restaurátor Jiří Červenka z Jakubovic u Lanškrouna. „Varhany jsou zrekonstruovány do své původní podoby z počátku 20. století a návštěvníci si tak budou moci vychutnat ničím nezkreslený původní zvuk,“ vysvětluje starosta Trutnova Adamec. „I malé církevní stavby jsou pro náš region důležité. Jsou po desetiletí součástí našich životů a nyní mohou plnit novou společenskou roli. Věřím, že se opravená kaple stane místem pro pořádání koncertů nebo setkávání místních obyvatel,“ prozrazuje Ivan Adamec. 


Do roku 1990 byl objekt v havarijním stavu. Postupně byla opravena střecha, proběhla sanace vlhkosti, došlo k přeložení dlažby, opravě fasády a renovaci mobiliáře. V roce 2015 nechalo město zrestaurovat obrazy a dokončit celkovou rekonstrukci varhan. V letošním roce bude kapli a také novému zvonu, který byl v prosinci odlit ve zvonařské dílně, požehnáno a objekt tak bude předán do užívání veřejnosti.


TZ - Opravené varhany v Babí.pdf


Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková 
tisková mluvčí 
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg