Kaple sv. Tekly v Babí bude znovu vysvěcena

Trutnov, 21. 09. 2016 – Kaple sv. Tekly v Babí, která prošla výraznou rekonstrukcí, bude v pátek 23. září znovu vysvěcena. „Letos jsme do kaple pořídili také nový zvon. Rozhodli jsme se tedy kapli znovu vysvětit a zvonu požehnat,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Kaple sv. Tekly pocházející z poloviny 18. století byla poprvé vysvěcena v roce 1755. Zpočátku se v kapli nacházel jen hlavní oltář, boční oltáře pocházejí z pozdější doby. Oltářní kameny hlavního oltáře byly osazeny roku 1765 a obsahují relikvie dvou svatých ­- Dorephy a Aneliniuse.

Do roku 1990 byl objekt v havarijním stavu. Postupně byla opravena střecha, proběhla sanace vlhkosti, došlo k přeložení dlažby a renovaci mobiliáře. „V loňském roce jsme nechali zrestaurovat obrazy a dokončit celkovou rekonstrukci varhan,“ dodává trutnovský starosta. Předmětem opravy byla záchrana varhan před další destrukcí od dřevokazného hmyzu a jejich zprovoznění včetně obnovy historicky původního stavu. Investice do rekonstrukce kaple v roce 2015 vyšly na 680 tisíc korun.

V zimě jsme nechali vyrobit chybějící zvon, který byl nyní v září nainstalován. Je na něm vyobrazena přímo i patronka kaple sv. Tekla,“ dodává Ivan Adamec. Město ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Horním Starém Městě se rozhodlo kapli znovu vysvětit a požehnat novému zvonu. Stane se tak v pátek 23. září 2016 ve 14:00, kdy se zde uskuteční mše. 


Varhany (5).jpg

Nový zvon (1).JPG

Nový zvon (2).JPG

Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg