Kaple svatého Václava v Trutnově-Studenci bude opětovně vysvěcena

Tisková zpráva - 23. 9. 2013

Slavnostní znovuvysvěcení kaple sv. Václava, která v posledních osmi letech procházela pečlivou rekonstrukcí, proběhne ve čtvrtek, 26. září v 17 hodin. Vysvěcení provede trutnovský okrskový vikář P. ThMgr. Jan Czekała, MSF.

Město Trutnov se snaží postupně všem svým památkám vracet jejich původní podobu. Jednou z nich je i kaple sv. Václava v Trutnově-Studenci, která od roku 2006 prošla celkovou rekonstrukcí. Opraven byl jak vnější plášť, tak podlaha, schodiště, dřevěné lavice, ale i oltář či malba interiéru.

„Kaplička ve Studenci je v letošním roce už druhou církevní památkou v majetku města, kterou necháváme po dokončené opravě znovu světit. V červenci jsme se za podobným účelem sešli u kaple svaté Rodiny ve Volanově,“ připomíná starosta Trutnova Ivan Adamec.

Kaple sv. Václava byla v původně samostatné obci Studenec vystavěna na obecní náklady v roce 1888. Dodnes se dochovaly zajímavé prvky jako je původní zvon ve věžičce s německým nápisem „Věnováno vlasti věrnými místními obyvateli Studence v roce 1923“ či rytina jména stavitele Floriana Petzaka z Kyjí.

V letošním roce byla pořízena kopie původní sochy sv. Václava do výklenku v oltáři a dodány další obrazy na výzdobu interiéru. Celková obnova kaple se vyšplhala na částku 1 621 580 Kč. Prostředky byly získány jak z městského rozpočtu, tak z dotačních programů.

Město Trutnov v posledních 12 letech investovalo do obnovy památek cca 81 milionů korun. Díky nim se může město pyšnit devíti zrekonstruovanými kaplemi, 50 opravenými objekty náboženského charakteru nebo sedmi zrestaurovanými či nově postavenými pomníky padlých obyvatel z 1. světové války. K těmto památkám přibude od 26. září i nově vysvěcená a veřejnosti přístupná kaple svatého Václava, která se stane ozdobou Trutnova-Studence.

„Opravená kaple nesmí zůstat jen mrtvou památkou, ale naopak by měla být společným místem, kde mohou lidé nalézt uklidnění ve shonu dnešní doby, budou-li ochotni tuto možnost do svého života přijmout,“ dodává páter Jan Czekała.

Kaple sv. Václava v roce 2005

 Kaple Studenec 2005_2a.jpg

Kaple sv. Václava v roce 2008 po venkovní opravě 

Kaple Studenec 2008a.jpg

 


Ke stažení:

TZ - Vysvěcení kaple v Trutnově-Studenci.doc
Kaple Studenec 2005_2.JPG
Kaple Studenec 2008.JPG


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-trhy.png