Kolem Krakonošova náměstí nově protisměrem

Tisková zpráva - 5. 11. 2014 (aktualizace 18. 11. 2014)

Po dvou letech se rekonstrukce Krakonošova náměstí do původní historické podoby ze začátku 20. století chýlí ke konci. „Zbývá dokončit úpravy kolem sloupu Nejsvětější Trojice a úpravu žulového chodníku před Starou radnicí. Do konce listopadu bude instalována i meteostanice u Staré radnice,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova, který upozorňuje, že po dokončení úprav dojde s platností od 24. listopadu ke slibované zásadní změně organizace dopravy na náměstí, která má za cíl prodloužit pěší zónu.

V první loňské etapě byla odstraněna arboreta vybudovaná na konci 80. let 20. století a v horní části náměstí bylo vysazeno devět lip. Letos práce pokračovaly výměnou veřejného osvětlení. Do Trutnova se vrátily historické Schupmannovy kandelábry, přibyly další čtyři lípy u Krakonošovy kašny, vyměněny byly i lavičky a odpadkové koše a přibyly sloupky vymezující prostor náměstí. Změny doznal i prostor po straně budovy Staré radnice. „Důležitá je i úprava způsobu parkování, nově je na náměstí vytvořeno šikmé stání, které bude v souvislosti se změnou průjezdu náměstím efektivnější. Zároveň byl do estetičtější podoby přebudován horní zpomalovací práh s přechodem pro chodce,“ vysvětluje Adamec.

Během listopadu budou dokončeny finální úpravy. Po nich bude následovat plánovaná změna v organizaci dopravy na náměstí. „Náměstí se tak stane celkově klidnější a vlastně odpočinkovou zónou. Je na něm teď i větší počet laviček a ve spodní části se lidé budou moci pohybovat daleko bezpečněji,“ dodává Adamec.

Čeho přesně se tedy změny budou týkat? „Podél Staré radnice nebude možné projíždět rovně z Bulharské ulice, provoz bude veden doleva. Do Palackého ulice se řidiči dostanou tak, že náměstí celé objedou,“ vysvětluje novou situaci Adamec, podle kterého bude v horní části náměstí nově obousměrný provoz. „Před Starou radnici se dostanou jen auta zásobování a svatebčanů,“ uzavírá Adamec, který doplňuje, že vjezdu do tohoto prostoru budou opticky bránit i tři litinové sloupky. S touto změnou bude souviset i otočení jedné jednosměrky mezi Pražskou a Palackého ulicí (před restaurací City), které umožní řidičům vrátit se v případě potřeby na náměstí jednodušeji, bez nutnosti objíždět další blok domů.

„Dopravní značka upozorňující na blížící se změnu bude instalována na vjezdu do Bulharské ulice ze Slovanského náměstí přibližně týden předem,“ uzavírá Adamec. 

Situace namesti_zmena dopravy-a.jpg

Na základě rozhodnutí Dopravního inspektorátu PČR přibyly ve druhém listopadovém týdnu na vjezdech do náměstí z Bulharské a z Havlíčkovy ulice ještě dva provizorní zpomalovací prahy. Jejich podoba je tedy dočasná a v příštím roce bude větší bezpečnost chodců v těchto místech zajištěna vybudováním stejných prahů, jako je ten před budovou spořitelny.


Ke stažení:
TZ - Kolem Krakonošova náměstí nově protisměrem.doc
Situace úpravy dlažby před Starou radnicí.pdf
Situace namesti_zmena dopravy.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg