Krakonošovo náměstí získá zpět podobu, kterou mělo na počátku 20. století

Město Trutnov společně s architekty a památkáři plánuje zásadní změnu ve vzhledu náměstí už od roku 2009. Letos v červenci dojde k zahájení prací v 1. etapě. Cílem je navrátit tomuto veřejnému prostranství tvář, kterou mělo před sto lety, a propojit ji se současnými trendy a požadavky.

Opravy domů a podloubí na náměstí se provádějí už od 90. let 20. století. Rekonstrukce jsou v souladu s vyhlášenou městskou památkovou zónou, kterou historický střed města je. Vzorem pro změny jsou dobové fotografie z 20. až 30. let 20. století. Nyní probíhá výměna opotřebované betonové dlažby podloubí za původní kamennou, a to nejprve u objektů v majetku města Trutnova. Soukromníkům v tomto případě nabízí město na opravy dotaci.

Dalším krokem, který je plánován na letošní červenec a je tím nejvýraznějším, je odstranění betonových arboret z konce 80. let, která stojí ve dvou rozích náměstí a dále na pěší zóně. „Jejich přerostlá zeleň je v tuto chvíli už jen smetištěm a veřejnými záchody,“ podotýká trutnovský starosta Ivan Adamec. Arboreta v dnešní podobě esteticky nevyhovují náměstí, které vzniklo na základě středověké parcelace.

Zpracovaná projektová dokumentace počítá s novou výsadbou zeleně v jiných částech náměstí. Podle starosty se mohou lidé těšit na plánovanou relaxační zónu. „Během první etapy bude zasazeno devět listnatých stromů na horním okraji, pod kterými budou lavičky. Další čtyři stromy budou později situovány kolem kašny a doplněny o nové osvětlení,“ vysvětluje. Menší úprava se plánuje i kolem barokního sloupu Nejsvětější Trojice. 

Město chce těmito kroky kvalitně zhodnotit historický potenciál centra Trutnova a nabídnout lidem příjemný, dobový prostor k odpočinku.


Ke stažení:
TZ - Krakonošovo náměstí získá zpět podobu, kterou mělo na počátku 20. století.doc
Krakonošovo nám - 3D vizualizace 01.pdf
Krakonošovo nám - 3D vizualizace 02.pdf
Krakonošovo nám - 3D vizualizace 03.pdf
Krakonošovo náměstí kolem roku 1920.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii

Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg