Krkonoše mají svého vládce už více než 500 let

Tisková zpráva - 19. 9. 2013

Rýbrcoul, Rübezahl nebo Krakonoš?

Postava Rýbrcoula se u nás objevuje pravděpodobně už od 15. století, kdy se do podvědomí lidí dostal jako horský a lesní duch. Povídá se, že se s ním setkávali hledači pokladů. O sto let později bylo zaznamenáno německé označení Rübezahl, které svým významem znělo spíše jako posměšek (Rübe - řepa, zahlen - počítat). Právě z tohoto německého názvu vznikl český Rýbrcoul. Jako předchůdce dnes známého Krakonoše působil až do 19. století. 

Lesní duch pohledem spisovatelů a umělců

Už od 16. století se Rýbrcoul objevoval na mapách i v literatuře. Zajímavé zprávy o postavě strážce hor sepsal německý protestantský farář Christoph Irene. Rýbrcoul je podle něho démonem, který v přestrojení nabízí krkonošským poutníkům pomoc v hledání cesty přes hory. Nakonec je ale zlomyslně svede z cesty. 

Přelom 16. a 17. století zobrazil horského a lesního ducha jako ochránce všeho živého a vládce počasí. Právě on dokázal způsobit vichřici a poslat k zemi blesky právě tehdy, když ho někdo svým chováním k přírodě urazil. Dobré chování ale uměl odměnit bezcennými dary, které se měnily ve zlato. 

Pojmenování Krakonoš se rozšířilo později, až v 19. století. Jméno pro vládce našich nejvyšších hor vymyslel v roce 1824 dramatik Václav Kliment Klicpera pro baladu Krkonošská kleč. Nejvíce se dostal do podvědomí skrze známý večerníček Krkonošské pohádky. 

Vládci hor v Trutnově

Město si legendu o Krakonošovi připomíná od roku 1892 jeho sochou na kašně na Krakonošově náměstí. Pohled Krakonoše je upřený k severnímu obzoru k Černé a Světlé hoře. V hlídání našich nejvyšších hor mu bude ode dneška v Trutnově pomáhat i Rýbrcoul.


Ke stažení:

TZ Kdo byl Rýbrcoul.doc


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg