Kulturní i Sportovní ceny města Trutnova za rok 2016 znají své držitele

Trutnov, 3.5.2017 – Zastupitelé města Trutnova rozhodli na své druhém letošním jednání o držitelích Kulturní a Sportovních cen města Trutnova za rok 2016. Kulturní cenu získá in memoriam trutnovský pedagog a skladatel PaedDr. Stanislav Šidlák. Nejlepším sportovcem města za uplynulý rok bude vyhlášen thajboxer Jakub Klauda.

Město Trutnov už zná držitele kulturní i sportovních cen města za uplynulý rok. Na svém včerejším zasedání o nich rozhodli městští zastupitelé, když schválili návrhy předložené z kulturní a sportovní komise.

Za významný rozvoj regionální kultury po roce 1946 získá Kulturní cenu města Trutnova in memoriam pedagog a hudební skladatel PaedDr. Stanislav Šidlák. „Doktor Šidlák se do Trutnova přistěhoval v roce 1946. Je jedním ze zakladatelů místní Pěvecké a hudební jednoty „Vítězslav Novák“, pro kterou složil či upravil řadu písní,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. V roce 1959 napsal pochod věnovaný k 700. výročí založení Trutnova s názvem „Za radostnou budoucnost“. Známou se také stala jeho „Znělka pro místní rozhlas Trutnov“ z roku 1947. 

paeddr.-stanislav-sidlak.jpg

PaedDr. Stanislav Šidlák

zensky-pevecky-sbor-vn-1948.jpg

Stanislav Šidlák založil ženské pěvecké trio, pro které upravoval lidové písně. Trio ve složení Eva Šidláková, Jarmila Malá a Marie Klimešová vystupovalo 13 let a slavilo úspěchy na soutěžích po celé republice i v zahraničí,“ dodává Libor Kasík, předseda kulturní komise. PaedDr. Stanislav Šidlák patřil také mezi zakládající členy Společnosti bratří Čapků, která vznikla po 2. světové válce.


trio.jpg

Ženské pěvecké trio

Slavnostní předání kulturní ceny pozůstalým Stanislava Šidláka se uskuteční v pondělí 29. května v 17:00 v obřadní síni Staré radnice.

 

Držitelem sportovní ceny za rok 2016 v kategorii Nejlepší sportovec města Trutnov se stane thajboxer Jakub Klauda, který jako reprezentant ČR pravidelně slaví úspěchy na vrcholných mezinárodních i národních soutěžích. „Na svém kontě má 1. místo na mezinárodním turnaji Hanuman Cup 31 v Bratislavě, 1. místo na mezinárodním turnaji Pretorian Fight Night v Pardubicích, 1. místo na mezinárodním turnaji Highlanders Night V. v Trutnově a 1. místo na ME – I.F.M.A. European Championship Muay Thai v chorvatském Splitu,“ říká Pavel Káňa, předseda Komise pro sport a využití sportovních zařízení.


jakub-klauda-1-.jpg

Nejlepším mládežnickým sportovcem města Trutnova do 18 let bude vyhlášena hokejistka Tereza Karlecová. Za vynikající výkony budou dále oceněny výškařka Lada Pejchalová a běžkyně na lyžích Tereza Beranová. 

Tereza Karlecová je hráčkou ženské reprezentace, za kterou již vstřelila několik branek v mezinárodních utkáních. Je členkou týmu mladších dorostenců ve svých mateřských oddílech HC Trutnov a HC Krkonoše a současně je oporou ligového týmu žen HC TJ Tesla Centralplast Pardubice. 

Lada Pejchalová trénuje za TJ Lokomotivu Trutnov, z. s. Na Mistrovství světa juniorů v Polsku obsadila 4. místo, získala také 1. místo na Mezinárodních závodech juniorů v Maďarsku, 1. místo na MČR do 22 let v Kladně, 2. místo na MČR žen v Táboře a 2. místo na MČR juniorů a dorostu v Třinci. Tereza Beranová se věnuje běhu na lyžích, a to za OlfinCar Ski team, z. s. Dvakrát získala 1. místo na Mistrovství ČR a jednou obsadila 2. místo.

Letos bude také výjimečně udělena Cena za mimořádný sportovní výkon, kterou získá lukostřelkyně Šárka Musilová. „V loňském roce získala 3. místo na Paralympijských hrách v Rio de Janeiro. Takový úspěch je třeba ocenit. Šárka je příkladem, že i přes svůj handicap může být člověk úspěšný a plnit si sny,“ říká trutnovský starosta.

Nejlepším sportovním kolektivem za rok 2016 bude vyhlášen mažoretkový soubor Nemesis Trutnov při ZŠ V Domcích, který funguje již čtvrtým rokem. Stal se nejlepším mažoretkovým souborem v ČR, v Evropě i na světě v kategoriích „velká formace hůlka klasik“ a „třásně klasik“ pro rok 2016. „V loňském roce dívky dosáhly úžasného úspěchu. Staly se  absolutními mistryněmi světa v chorvatské Poreči, a to za účasti mažoretek z 16 zemí a 3 kontinentů,“ dodává Ivan Adamec.

V kategorii Nejlepší sportovní kolektiv města Trutnova do 18 let bylo zvoleno softballové družstvo kadetek SK Horní Staré Město, z. s., a to za 1. místo v extralize kadetek v základní části a 2. místo celkově. Členkami družstva jsou i hráčky, které reprezentují softball na národní úrovni.

Na návrh sportovní komise byl vybrán také Nejlepší trenér města Trutnova za rok 2016, a to Miloš Havelka, který trénuje mladé trutnovské atlety. „Za dosažené výsledky byl v roce 2016 vyhlášen trenérem Královéhradeckého kraje v kategorii neprofesionálních trenérů,“ vysvětluje Pavel Káňa. V roce 2016 působil jako osobní trenér Lady Pejchalové, která získala titul M-ČR ve skoku vysokém v kategorii do 22 let.

Cena za významný přínos trutnovskému sportu za rok 2016 bude patřit Václavu Hejzákovi, zakladateli trutnovské gymnastiky. Vedení kroužku gymnastiky se ujal v roce 1967 a začínal se 14 cvičenkami. „Během své práce vychoval více než stovku dívek, které během aktivní závodní činnosti dosahovaly nejvyšších výkonnostních tříd ve svých věkových kategoriích,“ říká Ivan Adamec. Pro rozvoj a propagaci této oblasti přispěl organizací závodů pro mladé gymnasty. Je otcem závodu O Trautenberkův korbel.

Slavnostní udělení sportovních cen se uskuteční v pondělí 5. června v 17:30 v obřadní síni Staré radnice.

TZ - Kulturní i Sportovní ceny města Trutnova za rok 2016 znají své držitele.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii

Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-trhy.png