Letošní Kulturní cena města Trutnova putuje za celoživotní přínos do rukou Zdeňka Trnky

Tisková zpráva - 29. 4. 2014

Zastupitelstvo města Trutnova v pondělí rozhodlo o udělení letošní Kulturní ceny trutnovskému pedagogovi a hudebnímu skladateli, panu Zdeňku Trnkovi. Ten obdrží tuto prestižní cenu za svou dlouholetou pedagogickou činnost a za mimořádně kvalitní celoživotní hudební tvorbu a zařadí se tak po bok trutnovského kronikáře Antonína Justa, akademické malířky Dany Holé, výtvarníka Miloslava Lhotského a mnoha dalších. „Návrh na ocenění pana Trnky jsme obdrželi hned od dvou navrhovatelů, jeho dlouholetou činnost zaznamenali nejen odborníci, ale i široká veřejnost,“ uvádí Ivan Adamec, starosta města Trutnova. 

Zdenek_Trnka-a.jpg

Zdenek_Trnka_2-a.jpg

Oceněný Zdeněk Trnka, 88 letý pedagog, který vychovával a vzdělával mnoho generací, se po celý život věnuje hudbě. Sám jako interpret, organizátor hudebních akcí a především jako skladatel. Pan Trnka měl k hudbě blízko již během studií na gymnáziu v Berouně, kde studoval harmonii na zdejší hudební škole. Přestože úspěšně složil přijímací zkoušky na Pražskou konzervatoř, válečné události jeho sny změnily, škola byla uzavřena. Po válce nastoupil na Filosofickou fakultu UK, která započala jeho mnohaletou kariéru středoškolského profesora češtiny a hudební výchovy. Kromě Trutnova působil i na školách v Hostinném a v Úpici. 

Jeho vášeň k hudbě jej drží po celý život. Jmenujme například založení smyčcového kvarteta v Úpici, vedení smíšeného pěveckého sboru Foerster – Smetana, dirigoval a vedl komorní orchestry v Trutnově a v Hostinném, řídil sbor kostela sv. Jakuba Většího v Úpici i sbor Československého husitského kostela tamtéž. Řadu let uváděl koncerty vážné hudby v Trutnově a uskutečňoval přednášky s hudební tematikou.

Obrovský přínos vidíme i ve skladatelské činnosti. Trnkova díla se hrají nejen v Trutnově, ale i za hranicemi České republiky. V došlých návrzích nám píše například operní pěvkyně Gabriela Jelínková, která potvrzuje, že Trnkovy skladby již několikrát uvedla na svých koncertech a pokaždé se setkaly s obrovským úspěchem,“ uvádí starosta Adamec a dodává, že zdaleka nebyla jediná: „V přílohách došlých návrhů byla i vyjádření sóloviolisty a člena Stamicova kvarteta prof. Jana Pěrušky, ředitele ZUŠ Hronov Josefa Vlacha, odborného pracovníka Kabinetu hudební historie etnologického ústavu AVČR PhDr. Jana Pirnera, a mnoha dalších.“

Kulturní cena města Trutnova je udělována již od roku 1992. Návrh může podat každý občan, došlé návrhy pak projednává kulturní komise, jež dává doporučení radě města a ta následně zastupitelstvu, kterému přísluší konečné rozhodnutí.

Slavnostní předání ceny panu Trnkovi proběhne během několika týdnů a budeme o něm včas informovat.


Ke stažení:
TZ - Kulturní cena_Zdeněk Trnka.doc
Zdenek_Trnka.jpg
Zdenek_Trnka_2.JPG


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg