Město Trutnov apeluje na chodce, aby zvýšili svou opatrnost

Tisková zpráva - 19. 2. 2014

Jednou z priorit města Trutnova je zajištění bezpečnosti jeho obyvatel. To se týká i bezpečnosti chodců na silničních přechodech. „V posledních deseti letech jsme se na tuto problematiku výrazně zaměřili a snažíme se postupně řešit situaci konkrétních přechodů,“ uvádí Ivan Adamec, starosta města, a dodává, že v nastalém trendu město rozhodně neplánuje polevit a chce zajistit bezpečnost ve všech ulicích.

Město Trutnov pracuje na zajištění bezpečnosti všemi možnými prostředky. „Každý silniční přechod řešíme individuálně. Neexistuje jednotný způsob, který by byl aplikovatelný na všechny případy. Proto lze v Trutnově nalézt přechody s přisvětlením nebo s plastickým nástřikem s 3D efektem. Dále umísťujeme výstražná svítidla a stavíme přechodové ostrůvky,“ vysvětluje Adamec a upřesňuje, že například jen v loňském roce město zajistilo zřízení tří přechodových ostrůvků na přechodech pro chodce na komunikacích, které nejsou v majetku města.

Situace na komunikacích, které v majetku města jsou, je o poznání lepší, než na těch státních. „Na silnicích, které patří státu, je situace složitější. Samozřejmě, že by bylo vůči chodcům jistější zvolit například zpomalovací retardéry. Bohužel lze takové řešení využít pouze v klidových zónách a na komunikacích v majetku města tak, aby na hlavních tazích byla zajištěna plynulost provozu. Samozřejmostí však zůstává, že budeme hledat jiné cesty, jak zajistit větší bezpečnost ve všech trutnovských ulicích,“ říká Adamec.

Prechod pro chodce-w.jpg

Bezpečné přecházení vybraných frekventovaných přechodů pro chodce
zabezpečuje v ranních hodinách Městská policie Trutnov

Starosta města zároveň zdůrazňuje, že v řešení dopravní situace má město Trutnov dobře nakročeno, ale zároveň i apeluje na pozornost všech chodců i řidičů: „Na vině ve většině případů nebývá nedostatečné označení přechodu, ale samotný přístup bezohledných řidičů i neopatrných chodců. Je bezpodmínečně nutné, aby se jak chodci, tak řidiči chovali zodpovědně.“

Chodci by měli mít na paměti, že neexistuje absolutní přednost chodce přecházejícího pozemní komunikaci po přechodu pro chodce. Na přechod by měli vstupovat s rozmyslem, vždy až poté, co navážou oční kontakt s přijíždějícími řidiči a vidí, že je řidiči registrují a zpomalují rychlost své jízdy. Za snížené viditelnosti by měli chodci nosit oblečení s reflexními prvky nebo alespoň použít reflexní pásky tak, aby byli pro řidiče dobře viditelní. Jedině tak udělají maximum pro svoji bezpečnost.


Ke stažení:
TZ - Město Trutnov apeluje na chodce, aby zvýšili svou opatrnost.doc
Prechod pro chodce.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz 

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg