Mezinárodní projekt 4-Europe opět v Trutnově

Tisková zpráva - 14. 7. 2015

Projekt partnerských měst německé obce Lohfelden – českého Trutnova, španělského Alcalá la Real, rakouského Bergu im Drautal, 4-Europe, se po pěti letech vrací do Trutnova. Studenti a mladí lidé ze Španělska, Německa a Rakouska stráví celý příští týden v Trutnově a jeho okolí. Starat se o ně budou studenti a absolventi trutnovského gymnázia. „Letos jsem se poprvé octla v roli organizátora a je to podle mě cenná zkušenost. Doufám, že si to užijeme jak my, tak ostatní účastníci ze zahraničí,“ říká Karolína Kosařová, účastnice projektu. Student Tomáš Jirka se projektu účastní už popáté. „Těším se, že potkám nové lidi, ale zároveň i pár starých přátel,“ dodává.

Trutnov 2010
Trutnov 2010a.jpg

Alcalá la Real 2011
Spanelsko 2011a.jpg

Lohfelden 2012
Lohfelden 2012a.jpg

Berg im Drautal 2013
Rakousko 2013a.jpg

Jednou z výhod této mezinárodní spolupráce je, že studenti mohou každý rok strávit týden v jednom z měst a poznávat jinou kulturu, životní styl, zvyklosti, ale také navazovat nové vztahy nebo získávat životní zkušenosti. Hostitelské země se totiž v pořádání projektu střídají. Minulý rakouský ročník byl zaměřen na sport, předminulý v Německu pak na ekologii. Letošní program projektu se ponese v duchu názvu „Traditions 4-Europe“. „Mladí lidé se seznámí nejen s tradicemi našeho regionu jako je pletení košů z proutí, plstění ovčí vlny, drátování, tkaní či včelařství, ale v rámci exkurze do Krkonoš také poznají typickou krkonošskou krajinu včetně její historie i současného využití. Navštíví i harrachovské sklárny a doly, také zaniklou obec Sklenářovice,“ přibližuje program příštího týdne Blanka Neubergová, garant projektu. Večerní program je věnován prezentacím o jednotlivých zemích očima jiného národa.

Studenti a absolventi trutnovského gymnázia se na programu aktivně podílejí, a na týden se tak stanou organizátory, průvodci, překladateli nebo i redaktory či kameramany. „Projekt je financován z evropského programu Erasmus+, ale nemá jen vzdělávací charakter. Jeho cílem je také navázat přátelské vztahy mezi mladými lidmi z různých zemí a prohloubit spolupráci mezi těmito evropskými městy. Pro město Trutnov je ctí takový projekt hostit a podpořit,“ vysvětluje další výhody 4-Europe trutnovský starosta Ivan Adamec.

Během celého týdne budou účastníci projektu své zážitky a poznatky zaznamenávat a zpracovávat. Výstupy projektu budou veřejně prezentovány v sobotu 25. července od 16 hodin v aule České lesnické akademie. „Věřím, že na závěrečný večer dorazí široká veřejnost. Je to ideální příležitost poznat, jak naše město vidí tři různé národnosti mladých lidí,“ uzavírá Ivan Adamec.


Ke stažení:
TZ_Mezinarodni projekt 4-Europe v Trutnove.doc
Trutnov 2010.JPG
Španělsko 2011.jpg
Lohfelden 2012.JPG
Rakousko 2013.JPG


Kontakty pro komunikaci s médii:

Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz  

Mgr. Blanka Neubergová
Gymnázium Trutnov
tel. 776 386 016
e-mail: neubergova@gymnaziumtu_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg