Od významné bitvy uběhne již 152 let

Na konci června si Trutnov opět připomene výročí slavné bitvy 1866. Před 152 lety zaznamenala rakouská armáda na území města jediné vítězství během celé války. Připomínka významné kapitoly trutnovských dějin se uskuteční v sobotu 23. června od 10:00 na Krakonošově náměstí.

Město Trutnov společně s Klubem vojenské historie Trutnov tradičně pořádají vzpomínkové akce k výročí bitvy 1866. „Ač tomu bude již 152 let, tuto mimořádnou událost, jež ovlivnila nejen chod našeho města, ale také vývoj českých zemích v rámci Habsburské monarchie, si musíme připomínat. Budoucí generace by měly znát rozhodující milníky naší historie a poučit se z nich,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova.  

img-0242.jpg

Letos se připomínka bitvy uskuteční v sobotu 23. června. Program zahájí Krakonoška koncertem na Krakonošově náměstí v 10:00. Po slavnostním nástupu historických jednotek v 10:30 a proslovu starosty města Trutnova bude následovat natírání pamětní desky s datem bitvy a čestná salva. „Deska připomíná datum bitvy a odvedení trutnovských obyvatel do zajetí. Každý rok v červnu ji tedy jako symbolické znamení smutku natíráme černou barvou,“ dodává trutnovský starosta.

img-0176.jpg

Program bude dále pokračovat pietním aktem u Janské kaple. Poté se vojenské jednotky přesunou k památníku gen. Gablenze, kde na památku padlých položí věnce a vystřelí čestnou salvu. Od 14:00 je naplánováno posezení s občerstvením a s country skupinou Pěna.

 img-0219.jpg

 

TZ - Od významné bitvy uběhne již 152 let.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg