Opravy hřbitova ve Lhotě

Hřbitovní zeď a hlavně budova márnice na hřbitově ve Lhotě u Trutnova prošla kompletní rekonstrukcí. Práce začaly v říjnu loňského roku a skončily letos v červenci. Opravy vyšly na 2,7 milionu korun.

Budova márnice ve Lhotě pocházející z počátku 20. století byla v havarijním stavu, a tak se město rozhodlo pro její kompletní rekonstrukci. Oprava začala v říjnu 2017 a skončila letos v červenci. „Nejprve jsme museli staticky zajistit budovu poškozovanou tlakem zeminy ze zvodnělého svahu,“ vysvětluje Jaroslav Semerák, jednatel společnosti Lesy a parky Trutnov, s. r. o., a dodává, že „havarijní stav zde byl již delší dobu, ale v důsledku výstavby parovodu v 80. letech 20. století byl zcela znemožněn přístup ke hřbitovu pro veškerou stavební techniku. Teprve po vybudování nové přístupové cesty v letech 2010-2011 byla otevřena možnost uvažovat o celkové rekonstrukci márnice.“  

puvodni-stav.jpg

Sesedající svah byl odkopán, základy zpevněny, režné cihlové zdivo přespárováno a kompletně byly obnoveny vnitřní omítky a podlahy. Prostý beton v márnici a bytě hrobníka nahradila vkusná keramická dlažba. „Samozřejmě jsme při celkové rekonstrukci vyměnili starou eternitovou krytinu za skládanou plechovou, opravili krovy, dožilá okna nahradili replikami, vyměnili bednění a zrepasovali vchodové dveře,“ doplňuje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Dále byly doplněny chybějící ozdobné prvky, a to křížky na obou věžičkách.

opravena-marnice.jpg

Kromě márnice se opravy dočkal také hřbitov. Rozpadlé betonové schody byly nahrazeny kamennými, schodiště bylo obnoveno i před vstupní bránou, kde vzalo za své při výstavbě parovodu. Čelní hřbitovní zeď byla včetně kamenné podezdívky kompletně přezděna na nový základ ze železobetonu. „Kromě těchto stavebních prací dostal objekt drenážní odvodňovací systém a voda z okapů je zachytávána do velkoobjemové nádrže pro účely zalévání květin na hrobech“, dodává Jaroslav Semerák. Práce vyšly na 2,7 milionu korun.

opravene-schody.jpg

Do budoucna se plánuje celková oprava oplocení hřbitova na zbývajících třech stranách a zavedení elektropřípojky do márnice. Ta nyní může opět sloužit potřebám správy hřbitova a jako hřbitovní kaple. „Uvažujeme také o zavěšení zvonu do věžičky, kde po původním zůstala dodnes závěsná konstrukce,“ uzavírá Ivan Adamec.

foto: Jaroslav Semerák

TZ - Opravy hřbitova ve Lhotě.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg