Rozhledna na Stachelbergu roste do výšky

Tisková zpráva - 12. 9. 2014

Do konce října vyroste na Stachelbergu nová, 24,5 metrů vysoká rozhledna Eliška. „V současnosti je rozhledna smontována přibližně do poloviny své výšky a práce probíhají plynule podle časového harmonogramu. Technicky nejnáročnější bude montáž horní třetiny. Proto, aby ji bylo možné umístit, je nutné nepříliš větrné počasí,“ uvádí Ivan Adamec, starosta města Trutnov, které rozhlednu nechává vybudovat.
 

Rozhledna 02-a.jpg Rozhledna 01-a.jpg

 

Rozhledna je realizována jako jedna z osmi rozhleden a vyhlídkových míst na česko-polském pohraničí v rámci projektu Místa plná rozhledů v Euroregionu Glacensis, který má za cíl posílit cestovní ruch v příhraniční oblasti. „Díky tomuto projektu zvýšíme nabídku volnočasových aktivit jak pro místní obyvatele, tak pro turisty, čímž chceme podpořit růst ekonomiky na území Euroregionu Glacensis,“ vysvětluje důvody vzniku Adamec.

Celý projekt je koncipován tak, že propojuje stávající nabídku cyklotras a turistických stezek. Dojde k jejich rozšíření a zkvalitnění a zároveň budou doplněny o nově vzniklá vyhlídková místa. „Vznikne tak nová, turisticky atraktivní naučná stezka s názvem Putování po rozhlednách, na nichž budou moci turisté získat drobné suvenýry,“ uvádí Adamec. Dalšími rozhlednami, které jsou do projektu zapojeny, jsou pak například rozhledna Čáp u Teplic nad Metují, rozhledna Mariánka u Horní Čermné na Orlickoústecku nebo polská rozhledna Suszynka u Radkówa.

Rozhledna Eliška roste uprostřed areálu dělostřelecké tvrze Stachelberg. „Je koncipována tak, aby odrážela trutnovskou historii. Vzhledem i použitým materiálem navozuje představu typické vojenské pozorovatelny, která je největší pevností československého pohraničního opevnění. Její název pak odkazuje k polské a české královně Elišce, manželce krále Václava II.,“ popisuje Adamec.

„Z rozhledny je možné vidět pěchotní srub T-S 73 a terénní reliéf až na Jestřebí hory s promyšlenou linií bunkrů z druhé poloviny třicátých let minulého století,“ vypočítává Adamec, který doplňuje, že dalšími místy, které je možné spatřit, je Libavské sedlo, Vraní nebo Orlické hory. Z významných vrcholků pak jmenuje Bor, Hejšovinu nebo Zvičinu.

„Rozhledna vzniká díky spolupráci města Trutnova a občanského sdružení Stachelberg, které vlastní a provozuje pevnost. Hodnota celé rozhledy je cca 2,7 milionu korun a je spolufinancována z prostředků ERDF,“ uzavírá Adamec.

Logo rozhledna.jpg


Ke stažení:
TZ - Rozhledna.doc
Rozhledna Stachelberg 10-09-2014_01.jpg
Rozhledna Stachelberg 10-09-2014_02.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg