„Snažíme se, aby se na historii našeho města nezapomnělo,“ říká Ivan Adamec k 148. výročí bitvy u Trutnova

Tisková zpráva - 24. 6. 2014

V sobotu proběhne tradiční vzpomínková akce u příležitosti již 148. výročí bitvy u Trutnova z 27. 6. 1866. „Prusko-rakouská válka patří k nejvýznamnějším kapitolám v historii našeho města, která na delší dobu ovlivnila život v něm. Proto každoročně vzpomínáme na hrdinství vojáků, kteří v této válce padli, i na trutnovské civilisty, kteří se do bojů dostali nevědomky,“ uvádí Ivan Adamec, starosta města.

Trutnov se stal v roce 1866 jediným bojištěm, kde se rakouské armádě proti Prusku podařilo zvítězit. Prusové ze své prohry vinili trutnovské občany, které obvinili, že se z jejich domů zákeřně střílelo na jejich vojáky. Starosta města Roth a mnoho dalších osob bylo na základě tohoto nepravdivého obvinění zatčeno a odvedeno do pevnosti v Hlohově. „Bitva pro město znamenala pohromu, poškodila jeho předměstí a ochromila průmyslovou výrobu. Trvalo dlouhý čas, než se město zase navrátilo ke své původní prosperitě,“ upřesňuje historický kontext Adamec.

Historicka jednotka.jpg

Vzpomínkovou akci pořádá ve spolupráci s městem Klub vojenské historie Trutnov. Program začne na Krakonošově náměstí v 10 hodin. Po slavnostním nástupu historické jednotky ji slavnostně přivítá starosta města. „Je důležité si historii města připomínat a nezapomenout na její význam,“ vysvětluje starosta důvod každoročního projevu a dodává, že bude následovat čestná salva a natírání pamětní desky s datem bitvy: „Desku zasazenou v dlažbě náměstí natíráme v červnu černou barvou, abychom vyjádřili smutek nad odvedenými Trutnovany do Hlohova. Naopak v září, kdy se ze svého zajetí vrátili, desku natíráme bíle.“

deska vojak.jpg

Další program proběhne u památníku gen. Gablenze. „Zde nastoupí historická jednotka a v 11:30 proběhne pietní pokládání věnců spolu s čestnou salvou,“ vyjmenovává program Ivo Bucek, předseda Klubu vojenské historie Trutnov. Poté bude možné navštívit Janskou kapli a projít se po bojišti, kde budou členové klubu předvádět ukázky nabíjení a výstřely z horského rakouského děla. 

„Němými svědky dávné bitvy je dnes již jen velké množství vojenských pomníčků ve městě a jeho okolí. Jednalo se o významnou událost nejen v historii Trutnova, ale i v té celosvětové. A proto je důležité na ni nezapomenout,“ uzavírá Adamec.


Ke stažení:
TZ - Snažíme se, aby se na historii našeho města nezapomnělo.doc
Historicka jednotka ostrostrelcu generala Gablenze.jpg
Natirani desky 1866.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

 

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg