Socha Rýbrcoula vznikala pod rukama umělkyně Pauliny Skavové tři čtvrtě roku

Tisková zpráva - 19. 9. 2013

Prvotní impuls zabývat se tématem Rýbrcoula dal trutnovské rodačce a známé sochařské umělkyni Jaroslav Rejman z Hořic, který se svou myšlenkou přišel před třemi lety. Vznikla představa zobrazení historické podoby Krakonoše propojené s moderními prvky sochařství. 

Podoba sochy vládce hor se tvořila podle jeho nejstaršího vyobrazení z roku 1561. Tehdy se stal Rýbrcoul součástí mapy Slezska, jejímž autorem je vratislavský školský správce Martin Helwig. 

Jako první vznikl desetinný model, ve kterém sochařka aplikovala vrstevnicovou modelaci. Následovala výroba třetinového modelu a poté i samotné sochy v reálné velikosti. Tento proces trval od ledna do května. Hotový model podstoupil další technologické procesy potřebné k odlití do bronzu, tedy polyuretanový negativ, voskové pozitivy a jejich následné formování a vypalování. Po vylití bronzu do vypálených forem ještě sochu čekalo cizelování a její kompletace se závěrečným patinováním. „Bronz jako materiál mám velmi ráda. Dodá plastice další rozměr a pro exteriér je tento materiál i dostatečně odolný. Instalace měří přibližně čtyři a půl metru, nerezový sokl je vysoký metr a půl, váha je okolo 450 kg,“ upřesňuje vzhled svého díla samotná autorka Paulina Skavová. 

Socha dostala podobu ve slévárně v Horní Kalné majitele Pavla Horáka, se kterým umělkyně spolupracuje už 15 let. I přes náročnost práce se autorka do projektu pustila bez nároku na honorář. „Realizací a příležitostí pro mladé sochaře je málo, a když jsem si uvědomila, že bych se mohla podílet na takovém projektu, jakým byl zrod takhle velké sochy, řekla jsem si, že je to pro mě skvělá příležitost“, dodává.  

Tvorba Rybrcoula_01a.jpg

Tvorba Rybrcoula_02a.jpg

Tvorba Rybrcoula_03a.jpg

Tvorba Rybrcoula_04a.jpg

 


Ke stažení:

TZ pohled umělkyně Pauliny Škávové.doc
Tvorba Rýbrcoula_01.jpg
Tvorba Rýbrcoula_02.jpg
Tvorba Rýbrcoula_03.jpg
Tvorba Rýbrcoula_04.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg