Trutnov dokončil opravu kaple Jana Nepomuckého u nemocnice

Kaple sv. Jana Nepomuckého Tisková zpráva - 3. 11. 2011

Kaple, kapličky, kříže, sochy, sousoší, sloupy, pomníčky, to vše jsou církevní památky, které spadají do správy města. Trutnov do jejich obnovy a restaurátorských prací ve městě a okolních obcích vložil za posledních deset let téměř 22,5 milionů korun. Zatím poslední opravovanou památkou je kaple sv. Jana Nepomuckého pod trutnovskou nemocnicí.

Kaple prošla celkovou rekonstrukcí za 730 tisíc korun. Byly na ní doplněny ozdobné prvky, opravena vnitřní i vnější fasáda a položena elektropřípojka pro nasvícení interiéru. V dalším období bude instalováno ještě vnitřní vybavení kapličky podle dostupné fotodokumentace, protože bylo odcizeno před více jak padesáti lety. Zajímavostí je, že tato kaple má v Trutnově i svoji kopii blízko restaurace U Pěti buků v Horním Starém Městě.

Od letošního roku se může město pyšnit i nově otevřenou kaplí Panny Marie Pomocné v Poříčí, která se před rekonstrukcí nacházela ve velmi špatném technickém stavu. Opravy a doplnění vnitřního vybavení zabraly několik let. V obci Babí probíhá rozsáhlá oprava kaple svaté Tekly u hřbitova při hlavní silnici na Žacléř, v roce 2007 skončila vysvěcením také generální oprava kaple v Bezděkově. V letech 2006-2009 si kaple ve Voletinách vyžádala stavební a restaurátorské práce v hodnotě bezmála třech milionů korun, aby její vzhled opět odpovídal době jejího vzniku. Opravami, které v současné době již finišují, prošly také kaple ve Studenci či Starém Rokytníku.

„Tyto stavby tvoří jakousi kroniku pod otevřeným nebem, jsou připomínkou dlouhých staletí, během kterých se město a okolní obce zakládaly, rozrůstaly i procházely různými katastrofami, takže je naší povinností zachovat je pro příští generace. V předchozích letech jsme přispěli rovněž na opravy trutnovských kostelů, protože se jedná o dominanty městského panoramatu a k Trutnovu neodmyslitelně patří,“ sdělil starosta města Ivan Adamec.

 

TZ - Trutnov dokončil opravu kaple Jana Nepomuckého u nemocnice.doc
kaplicka1.jpg
kaplicka2.jpg

Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-trhy.png