Trutnov i okolní města jsou jasně proti těžbě břidlicového plynu

Tisková zpráva - 11. 9. 2012

V úterý 11. září se v Trutnově sešli starostové 26 obcí, kterých se dotýká upřesněná průzkumná oblast pro plánovanou těžbu břidlicového plynu. Všichni starostové se k těžbě staví zamítavě. „Pro souhlasné stanovisko s těžbou nehovoří prakticky nic. Není to strategický zájem státu a našeho regionu už vůbec ne. Léta se snažíme upřednostňovat jiné priority s ohledem na cestovní ruch a krásy regionu, takže zájmy těžařů jdou zcela proti tomu. Těžbě se proto budeme společně bránit všemi dostupnými prostředky,“ sdělil starosta Trutnova Ivan Adamec.

Starostům se nelíbí celá řada věcí. Ani nová žádost není podle nich úplná, chybí v ní informace, které budou chtít obce od těžařů doplnit. Žádost také opomíjí například územní plánování obcí, neproběhlo ani řízení o posouzení vlivu žádosti na životní prostředí, které by měl iniciovat kraj. Pro těžbu navíc nehovoří ani ekonomické zájmy. Vrtné plošiny by mnoho lidí nezaměstnaly, navíc za cenu zdevastování obrovského území. I přes ujišťování a vyjádření úřadů postrádají starostové záruku, že nedojde ke znečištění podzemních vod. Stejně jako na Náchodsku je i na Trutnovsku velmi kvalitní voda a nikdo se nemůže zaručit za to, co s ní chemikálie použité pro těžbu provedou.

„Uhlí se v regionu dobývalo stovky let. Teď, nějakých dvacet let po skončení těžby, je vidět, jak těžko a pomalu se krajina i lidé vyrovnávají s utlumením takovéto hospodářské činnosti. Je zde velká nezaměstnanost a nová pracovní místa se shánějí s obtížemi. Neexistuje ani kvalitní dopravní napojení na Hradec Králové, o to víc by region trpěl. Naopak dvacet let se snažíme budovat image města a regionu s potenciálem cestovního ruchu, staví se tu rozhledny, naučné stezky, golfová hřiště, hodně se investuje do turistické infrastruktury. To je naše priorita a to budeme hájit,“ dodal starosta.


Ke stažení:

TZ - Trutnov i ostatní města jsou jasně proti těžbě břidlicového plynu.doc
setkani_starostu_tezba_plynu.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg