Trutnov letos plánuje hospodařit s mírně přebytkovým rozpočtem

Tisková zpráva - 22. 2. 2012

Příjmy i výdaje městského rozpočtu přesáhnou v letošním roce půl miliardy korun a radnice ho sestavila jako mírně přebytkový, přestože počítá s nižšími příjmy kvůli slabším výběrům daní ze strany státu. Dlouhodobou snahou koalice na radnici je vyvarovat se zadlužování města pomocí vysokých úvěrů, což se jí úspěšně daří, a Trutnov tak patří k městům s velmi dobrou hospodářskou bilancí.

„Rozpočet pro tento rok vychází ze zkušeností a výsledků z předchozích let. Nižší příjmy nás donutily hledat rezervy a optimalizovat výdaje na provoz nejen v úřadu ale i u městských institucí či společností, což je na druhé straně pozitivní věc. Letos se budeme v oblasti investic soustředit zejména na nutné akce nebo takové, které jsou spolufinancované z dalších zdrojů. Kdyby se situace vyvíjela lépe, jsme připraveni rozpočet upravit. V takovém případě bychom příjmy města navíc investovali například do škol, sportovišť či další městské infrastruktury,“ sdělil starosta Trutnova Ivan Adamec.

Trutnov plánuje na letošní rok čtyři větší investiční akce; dokončení kanalizace na Bojišti, zahájení výstavby kanalizace ve Volanově, rekonstrukci budovy Muzea Podkrkonoší a výstavbu Galerie draka. Projekt kanalizace na Bojišti byl zahájen už loni a celkem vyjde na 35 milionů korun. Letos do něj město investuje 7,3 mil. a celkem16 mil. Kč získá z Unie a od státu. Rekonstrukce budovy muzea, která je nutná z důvodu výskytu dřevomorky, bude stát cca10 mil. Kč. Galerii draka Trutnov realizuje ve spolupráci s Lubawkou v rámci projektu Kulturní setkání na česko-polských hranicích. Galerie vyjde na10,5 mil. Kč, ale 90 procent by mělo město získat spolufinancováním.

„Stát není příliš úspěšný ve výběru daní z přidané hodnoty a příjmů právnických osob, díky čemuž plyne do městských kas méně prostředků. V případě Trutnova je to velká škoda, protože se nám v posledních letech daří úspěšně žádat o dotace z Unie na řadu zajímavých projektů. Nechceme ale hospodaření města zatěžovat splátkami úvěrů v budoucnu, takže jsme se rozhodli některé investice raději odložit na další období,“ dodal Adamec.


Ke stažení:
TZ - Trutnov letos plánuje hospodařit s mírně přebytkovým rozpočtem.doc


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg