Trutnov si připomněl 150. výročí bitvy

Trutnov, 27. 6. 2016 – O víkendu se v Trutnově uskutečnily vzpomínkové akce k 150. výročí bitvy u Trutnova. Dvoudenní program připomněl válečné střetnutí pruských a rakouských vojsk v roce 1866. „Letos je kulaté výročí prusko-rakouské války, jejíž průběh ovlivnil také chod našeho města. Chtěli jsme lidem nastínit, co se zde odehrávalo,“ říká trutnovský starosta, Ivan Adamec.  

V sobotu dopoledne po vystoupení folklorních souborů promluvil na náměstí starosta města Ivan Adamec. Po jeho proslovu se slavnostně natřela pamětní deska 1866. „V červnu ji natíráme černou barvou jako symbol smutku, kdy bylo odvedeno několik trutnovských obyvatel do zajetí,“ vysvětluje Adamec. Poté následovala čestná salva z pušek vojáků v uniformách rakouské armády.

Následující komentovaný historický obraz ukázal divákům, co se v Trutnově v den bitvy odehrávalo. Na závěr programu na náměstí si divadelní ochotníci z Úpice připravili humornou scénku s názvem Amputace, kdy lidem předvedli operaci v dobové polní nemocnici prováděnou felčarem. „Jsem rád, že i přes horké počasí si dopolední program na náměstí nenechaly ujít stovky diváků,“ dodává trutnovský starosta. Program dále pokračoval v Muzeu Podkrkonoší Trutnov, a to vernisáží výstavy tematicky spojené s bitvou roku 1866.

Tropická vedra provázela i odpolední program. Na louce mezi Starým a Novým Rokytníkem se proti sobě střetla vojska Rakouska a Pruska. Více než 150 uniformovaných vojáků a jezdců na koních předvedli divákům bitevní scénu znázorňující události z 27. června 1866. Souboje byly doprovázeny výstřely z děl a pyrotechnickými efekty. „Věřím, že se všem návštěvníkům bitva velmi líbila. A to i přes to, že panovalo nesmírné horko,“ říká Adamec.

Nedělní program se nesl v pietním duchu. Po koncertě C. K. kadetní hudby v Městském parku se vydal průvod k Janské kapli. Zde po položení věnců následovala mše za padlé a k poctě sv. Jana Křtitele.

 Historický obraz.jpg


Natírání desky.jpg


Amputace.jpg


Bitevní ukázka (1).jpgBitevní ukázka (3).jpgBitevní ukázka (4).jpg

 C. K. kadetní hudba.jpg

Pokládání věnců.jpg

foto: Miloš Šálek

 

 TZ - Trutnov si připoměnl 150. výročí bitvy.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg