Trutnovské muzeum dostane letos novou fasádu

Tisková zpráva - 24. 2. 2015

Včerejší zasedání Rady města Trutnova bylo zásadní pro zdejší muzeum. Rada totiž rozhodla o vypsání zadávacího řízení na jeho rekonstrukci. Realizovat se bude v podlimitním režimu, kdy předpokládaná hodnota zakázky bude 5,5 miliónu korun. „Budova muzea potřebuje další nutnou údržbu, proto budou letos vyměněna okna a zároveň se opraví fasáda na jižní a východní straně muzejní budovy,“ popisuje rozsah prací Ivan Adamec, starosta Trutnova. Stávající okna budou nahrazena kvalitními špaletovými, která byla součástí budovy dříve. „Oprava navazuje na předešlé rekonstrukce z roku 2012, kdy se měnily dřevěné konstrukce a odstraňovala se dřevomorka, a z roku 2013, kdy se kompletně rekonstruovala celá střecha,“ vysvětluje starosta.

Muzeum Podkrkonoší plní své odborné funkce dané právními předpisy o ochraně sbírek muzejní povahy a aktuálně připravuje nové dlouhodobé expozice, které vzniknou právě ve zrekonstruované části budovy. Tyto expozice jistě ocení jak místní obyvatelé, tak turisté. Nejzajímavější budou tři instalace – Hrady Trutnovska, Zámky Trutnovska a Venkovské usedlosti Trutnovska. Součástí chystaných výstav mají být také tzv. zážitkové edukační aktivity, které budou určeny pro žáky základních škol.

expo1-a.jpg

vizualizace budoucích dlouhodobých expozic

expo2-a.jpg

Všechny tři expozice budou klást důraz na interiérový způsob instalace, díky němuž by měl návštěvník čerpat věrohodný a zároveň silný dojem o daných tématech. Součástí budoucích expozic budou kromě standardních prvků i dotykové obrazovky a terminály, na kterých si budou moci návštěvníci dohledat všechny informace. „Interaktivní prvky jsou dnes naprostým standardem v renomovaných výstavních síních a my chceme jít jednoznačně s dobou. Výstavy se dnes staví tak, aby byly hlavně zábavné a poskytly zážitek,“ říká k budoucím záměrům Vlastimil Málek, ředitel muzea. „Tak jak se mění doba a společnost, je nutné přistupovat i k prezentování informací moderním způsobem. Jsem rád, že muzejníci chtějí využít všech soudobých komunikačních možností,“ doplňuje starosta, který věří v přínos pro město.

Letošní rekonstrukce je součástí rozsáhlejších oprav, které proběhly v minulosti. V roce 2012 byla odstraněna dřevomorka z konstrukcí krovu a střechy. Zároveň byly měněny napadené dřevěné konstrukce. Souběžně s opravou krovu bylo tehdy provedeno zastřešení atria. V roce 2013 dostalo muzeum novou střechu z titan-zinku včetně střešní konstrukce. Na letošní rekonstrukci je tedy vázána i I. etapa nových muzejních expozic.

Prostředky vyčleněné na pokračující rekonstrukci jsou samozřejmě součástí návrhu rozpočtu města Trutnov na rok 2015. Ten by mělo projednat a schválit zastupitelstvo na svém jednání 2. března 2015. 

Rekonstrukční práce by měly dle předpokladu probíhat zhruba od května do září.


Ke stažení:
TZ_Trutnovske muzeum dostane novou fasadu.doc
expo1.jpg
expo2.jpg


Kontakt pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg