V Trutnově odhalili panel věnovaný vězeňkyním z místního koncentračního tábora

Trutnov, 10. 5. 2016 - V pondělí 9. května, den po státním svátku věnovanému konci druhé světové války, odhalili v Trutnově informační panel pojednávající o místním koncentračním táboře v Libči. “Mezigenerační paměť neexistuje, a proto si tak důležitou etapu našich dějin musíme připomínat alespoň takovýmto způsobem,” vysvětluje starosta Trutnova, Ivan Adamec.

V okolí Trutnova bylo ve 40. letech 20. století zřízeno hned několik nejprve pracovních, později koncentračních táborů. Všechny byly pobočkou koncentračního tábora Gross Rosen v Polsku a jedna z nich se nacházela v dnešní obci Libeč. Ve zdejší továrně pracovaly uvězněné židovské dívky. Právě jejich osudy připomíná nový panel, který se nachází hned u hlavní silnice v ulici Královecká. “Z bývalé továrny dnes můžeme vidět jen pozůstatky budov, i proto je potřeba budoucím generacím připomínat, k jakým hrůzám zde tehdy docházelo,” říká trutnovský starosta.

Slavnostní odhalení panelu se uskutečnilo v pondělí 9. května za přítomnosti čtyř žen, které pobyt ve zdejších koncentračních táborech přežily. Některé se dokonce o své příběhy při ceremoniálu podělily. Slavnostního aktu se zúčastnila také iniciátorka výroby panelu, dcera jedné z přeživších, paní Marisa Fox-Bevilacqua.

Dalším místem, které připomíná utrpení židovských dívek v okolních koncentračních táborech, je městský hřbitov. Zde se nachází památník a 41 náhrobků. V Trutnově se dále nachází starý židovský hřbitov a památník, označující místo, kde kdysi stála stará židovská synagoga.

 

 Odhalení panelu - Libeč (2).jpg   Odhalení panelu - Libeč (1).jpg

Panel společně odhalili starosta Trutnova Mgr. Ivan Adamec a Marisa Fox-Bevilacqua. 

 Odhalení panelu - Libeč (3).jpg   Odhalení panelu - Libeč (4).jpg

Ženy, které přežily pobyt v trutnovském koncentračním táboře. Zleva: Sara Tenenberg, Růžena Mojžíšová, Margot Slížová a Gerda Freiberg.

 Foto: Miloš Šálek

 TZ - V Trutnově odhalili panel věnovaný vězeňkyním koncentračního tábora.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí, oddělení komunikace
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg