V Trutnově opět zazní čestné salvy k připomenutí bitvy u Trutnova z roku 1866

Tisková zpráva - 4. 6. 2015

Trutnov nezapomíná na svou historii. Tradiční vzpomínkovou akcí si jako každý rok už brzy připomene krutou bitvu prusko-rakouské války, která se tu odehrála v roce 1866. Letos navíc na den přesně od významného data, tedy 27. června 2015. Sobotní akci připravuje Klub vojenské historie Trutnov ve spolupráci s městem Trutnov. „Letošní 149. výročí zahájí přesně v 10 hodin nástup historické vojenské jednotky na Krakonošově náměstí. Pro nás, pro Trutnováky, znamená výročí vzpomínku na hrdinství mnoha vojáků, kteří v této válce padli, i na místní civilisty, kteří se do bojů dostali nevědomky,“ upozorňuje na význam události Ivan Adamec, starosta Trutnova.

Pro Rakousko to byla tehdy jediná bitva, kterou ve válce s Pruskem vyhrálo. Desátému rakouskému armádnímu sboru velel generál Ludwig von Gablenz, který dokázal v krvavém boji i za cenu vysokých ztrát zvítězit. Byl to střet starého přístupu v podání Rakouska a nových moderních metod, které využívalo Prusko. Prohra Rakouska ve válce s Pruskem roku 1866 měla pro Trutnov i pozitivum. Vítězné Prusko trvalo na urychleném propojení železniční sítě obou států.

Trutnov_cerven_Den bitvy-a.jpg

Tradiční vzpomínkovou akci připravuje Klub vojenské historie. Program v sobotu 27. června 2015 začíná nástupem historické jednotky v 10 hodin na Krakonošově náměstí. Po projevu starosty města k historickému významu bitvy mezi Rakouskem a Pruskem bude na černo natřena pamětní deska s datem bitvy, zasazená v dlažbě náměstí, na připomenutí smutku nad odvlečenými Trutnovany do pevnosti v Hlohově. Poté se historická jednotka přesune na vrch Šibeník, kde proběhne pietní akt u pomníku generála Gablenze. Ten bude zahájen v 11:30 hodin.

Během sobotního odpoledne bude přístupná také Janská kaple, v níž je umístěno malé vojenské muzeum s velmi zajímavými exponáty z trutnovského bojiště i zapůjčenými z Vojenského historického ústavu v Praze. Vojáci z historické jednotky provedou návštěvníky po místech, kde se v roce 1866 bojovalo. Lidé uvidí i ukázky nabíjení a střelby z rakouského horského děla a další doprovodný program. Odpoledne pak vyvrcholí koncertem skupiny Pěna.

IMG_9268.jpg

„Jsem příznivcem připomínání dějin a právě bitva u Trutnova patří k nejvýznamnějším kapitolám naší historie. Na dlouhou dobu ovlivnila život našich předků a také směr, kterým se Trutnov vyvíjel v dalších dekádách. Vědomí hrdinství bojujících i civilistů bychom měli zachovat i pro příští generace,“ vysvětluje svůj osobní vztah k vzpomínkové akci Ivan Adamec.


Program vzpomínkové akce 27. 6. 1866:

* Krakonošovo náměstí

10.00

- nástup historické jednotky a přivítání

- projev starosty města k historickému významu a tradicím

- natírání pamětní desky s datem 27.6. 1866 (černou barvou)

- čestná salva

10.30 

- odchod historické jednotky z náměstí

*Vrch Šibeník, památník gen. Gablenze

11.30

- nástup historické jednotky

- pietní akt – položení věnce

- čestná salva

14.00

- návštěva Janské kaple a procházka po bojišti 1866

- ukázky nabíjení a výstřely z horského rakouského 3 lb. děla

15.00

- kamarádské posezení s country skupinou PĚNA


Ke stažení:
TZ_Trutnovem opet zazni cestne salvy.doc
Trutnov_Den bitvy01.jpg
Trutnov_Den bitvy02.jpg


Kontakty pro komunikaci s médii
Ing. Veronika Svobodová
tisková mluvčí, vedoucí oddělení pro styk s veřejností
tel. 499 803 309, 603 415 825
e-mail: svobodova.veronika@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg