Výročí bitvy 1866 si bude Trutnov připomínat každých 5 let

V roce 1866 se v Trutnově odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev prusko-rakouské války. Tyto události si město doposud připomínalo dvakrát ročně, a to slavnostním natíráním pamětní desky. Nově si město bitvu připomene vždy při kulatém výročí. Nejbližší takové bude v roce 2021.

1866-v-trutnov-3-.jpg

Trutnov a jeho blízké okolí byl v červnu 1866 dějištěm jedné z nejvýznamnějších bitev prusko-rakouské války. Rakouská armáda zde zaznamenala jediné vítězství během celé války. Město si tuto událost připomínalo vždy dvakrát ročně při slavnostním natírání pamětní desky za přítomnosti uniformovaných vojáků Klubu vojenské historie Trutnov a spřátelených spolků. „Deska připomíná datum bitvy a odvedení trutnovských obyvatel do zajetí. Proto jsme ji vždy v červnu na znamení smutku natírali černou barvou a naopak v září barvou bílou, jako symbol štěstí a radosti, když se trutnovští občané ze zajetí vrátili,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova.

Vedení města nechce, aby se na tuto důležitou součást historie, jež významně ovlivnila další vývoj nejen našeho města, ale celé Evropy, zapomnělo. Po dohodě s Klubem vojenské historie Trutnov však bude slavnostní program k připomenutí bitvy 1866 organizovat vždy jednou za 5 let při kulatém výročí. „K tomuto kroku nás vedlo hned několik pragmatických důvodů. Nadšenců, kteří žijí tematikou války 1866 a podílejí se na organizování vzpomínkových akcí, je čím dál méně, což pociťuje i Klub vojenské historie Trutnov, jehož členská základna je čím dál menší. Dále je tu fakt, že události z konce 19. století nejsou pro mladé lidi tak atraktivní, jako například tematika světových válek,“ vysvětluje trutnovský starosta a dodává, že „program k připomínce roku 1866 byl dvakrát ročně téměř totožný a v konkurenci bohaté nabídky jiných či nově vznikajících akcí dávají lidé přednost pochopitelně těm novějším. Proto nám přijde smysluplné připravovat program k výročí bitvy 1866 jednou za 5 let, ale o to bohatší a atraktivnější.“

Nejbližší připomínka bitvy 1866 se tak neuskuteční letos, ale za dva roky, a to při jejím 155. výročí v roce 2021.

 1866-v-trutnov-2-.jpg

TZ - Výročí bitvy 1866 si bude Trutnov připomínat každých 5 let_.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí
tel. 499 803 309, 735 793 913
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg