Vzpomínkové akce k 150. výročí bitvy roku 1866 už mají svůj program

Trutnov, 31. 3. 2016 – Výročí bitvy roku 1866 se blíží a město Trutnov odhaluje oficiální program vzpomínkových akcí, které se uskuteční 25. a 26. června 2016. „Letos výjimečně připravujeme dvoudenní program, připomínáme si totiž 150. výročí této významné historické události,“ říká Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Dále upozorňuje, že tento rok čeká návštěvníky například bitevní ukázka, historické hrané scénky, ale i výstava s vojenskou tematikou.

Výročí bitvy roku 1866 slavíme každoročně. Snažíme se, aby se na významné historické okamžiky našeho města nezapomnělo, a tento bezesporu patří k těm nejdůležitějším, co trutnovská historie nabízí. Prusko-rakouská bitva, při které se utkalo téměř 65 tisíc vojáků, ovlivnila mnoho našich předků a jejich životy na dlouhou dobu,“ vysvětluje význam akce Adamec, který dále dodává, že akce je pořádána jako vzpomínka jak na hrdinství všech vojáků, kteří v této válce padli, tak na osudy trutnovských civilistů, kteří se do bojů dostali nechtěně.

V sobotu dopoledne po společném hudebně-tanečním vystoupení souborů Ritornello a Barunka na Krakonošově náměstí zahájí program starosta města svým projevem a tradičním natřením pamětní desky. „Deska je natírána vždy černou barvou jako připomínka všech občanů Trutnova, kteří byli za války odvedeni,“ vysvětluje Adamec tento pietní akt.

Poté bude následovat hraná scénka „Den v Trutnově za války 1866“ a také vernisáž výstavy v Muzeu Podkrkonoší s názvem 1866: Vítězství Rakušanů u Trutnova a tzv. Trutnovská zrada v prusko-rakouské válce. Odpoledne je pak nachystaná bitevní ukázka ve Starém Rokytníku. „Dopravu do Starého Rokytníku zajistí autobusy, které budou vyjíždět ve stanovené časy z několika míst,“ říká Adamec. O časech odjezdů autobusů i zastávkách, budou všichni zájemci včas informováni na webu města a v ostatních propagačních materiálech.

Na další den je připraven koncert CK kadetní hudby v městském parku, následovat bude slavnostní pochod k Janské kapli, pietní položení věnců a mše za padlé a k poctě sv. Jana Křtitele v Janské kapli. „Po celou dobu konání vzpomínkových akcí bude také přístupný Památník gen. Gablenze a Janská kaple, památky, připomínající nejvýznamnější trutnovskou historickou událost,“ uzavírá Adamec.

 1866 (1).jpg1866 (2).jpg    1866 (3).jpg


Leták 1866 - přední strana.jpg    Leták_DL_2.jpg

TZ - Trutnov 1866.pdf

Kontakt pro komunikaci s médii
Mgr. Michaela Dědková
tisková mluvčí, oddělení komunikace
e-mail: dedkova@trutnov_cz

Nahoru

 banner-kal.gif

banner-zvuk.gif

aktuality.gif

 

banner-app-f.jpg