Falešné objednávky z internetu

Česko zasáhla nová vlna nevyžádané pošty, která se tváří jako objednávka z internetového obchodu. Její součástí je však virus, který se skrývá v příloze a neopatrnému uživateli může napadnout a ovládnout počítač.

vir.gif

Není to zase tak dlouho, co se Českem proháněl virus, který se tvářil, jako by ho posílala Česká pošta. Nabádal uživatele, aby si zobrazili údajné informace o zásilce. Místo nich se však do počítače nahrál škodlivý software. Před e-mailem tehdy varovala jak Česká pošta, tak Národní bezpečnostní tým CSIRT. A stejný tým varuje i před novou vlnou nebezpečné nevyžádané pošty.

„Zpráva informuje adresáta o objednávce v internetovém obchodu. Přitom se odkazuje na přiložený soubor, který má údajně obsahovat fakturu a platební údaje. Ve skutečnosti však obsahuje .scr soubor, který podle našeho dosavadního zkoumání s vysokou pravděpodobností obsahuje virus,“ popisuje na webu CSIRT. „ Důrazně proto varujeme uživatele před spouštěním přílohy u této zprávy,“ doplňuje Národní bezpečnostní tým.

Pokud vám tedy do poštovní schránky dorazí informace o objednávce, o níž víte, že jste ji neuskutečnili, raději jej rovnou smažte. Rozhodně neotvírejte přílohu, která může mít různé koncovky, jako například .ZIP (poznámka: Příloha s koncovkou ZIP je na našem emailovém serveru zakázána). Většina antivirových programů by měla na virus upozornit a varovat vás před jeho spuštěním, ale nedoporučujeme to zkoušet. Nemá také smysl kontaktovat odesílatele či kontakty v e-mailu, protože jsou podvržené.
 

Jako vždy se prostě vyplatí při podobných zprávách
využívat zdravý selský rozum a zdravou dávku
skepse a nedůvěry, což platí pro veškerou činnost na internetu.
 

Zdroj:
http://technet.idnes.cz/falesna-objednavka-virus-0x8-/sw_internet.aspx?c=A150112_105921_sw_internet_vse

 

Jak se chovat bezpečně na internetu ?

Přečtěte si osm rad,
jak se můžete chránit na internetu, a přehled hlavních hrozeb, které na vás číhají.

  

Nahoru

banner-trutnov.gif banner-formulare.gifzpravy.jpg

 

banner-app-f.jpg