Miliónům Čechů se snaží přes virus v e-mailu vysát účty

Od pondělí se českým internetem šíří nová vlna nevyžádaných e-mailů. Jejich prostřednictvím se podvodníci snaží vystrašit příjemce opletačkami s dluhy a nepozorovaně jim přitom do počítače propašovat virus. Ten jim pak má pomoci z oběti vylákat přístup k internetovému bankovnictví, varovala Česká spořitelna. 

vir.gif

Podle bezpečnostních analytiků jde o jednu z nejmasivnějších kampaní poslední doby. S politováním Vás informujeme, že banka obdržela od společností ***, u které jste dřív nakoupil na splátky, závazný požadavek o srážení z bankovního účtu dlužníka,“ stojí hned v úvodu nevyžádané zprávy.

Ukázka podvodné zprávy
 

V příloze mají být umístěny dokumenty, které dokazují vznik pohledávky. „Přílohu v žádném případě nestahujte ani neotevírejte a zprávu rovnou smažte! Obsahuje totiž škodlivý kód, který následně zaviruje váš počítač,“ varovali zástupci České spořitelny. „Škodlivý kód v napadeném počítači klientovi nabízí po přihlášení do internetového bankovnictví instalaci mobilní aplikace. Důrazně upozorňujeme, že Česká spořitelna žádnou takovou bezpečnostní aplikaci nenabízí,“ doplnili zástupci banky.

E-mail mířil k miliónům Čechů
Podle společnosti Awil, která distribuuje antivirový program Avast, může tento podvodný e-mail napáchat mnoho škod. Mířil totiž k miliónům Čechů. „Bohužel je aktuální kampaň jednou z nejmasivnějších z poslední doby. Příslušný e-mail mířil k miliónům českých uživatelů internetu,“ podotkl Roman Veselý, specialista na bezpečnostní produkty společnosti Alwil. „Podvodníci jsou přitom navíc poměrně sofistikovaní, protože průvodní text byl psán gramaticky téměř správnou češtinou, a v tomto ohledu tedy nevzbudil v každém podezření; nakonec pár pravopisných chyb občas nacházíme i v legitimní korespondenci,“ konstatoval Veselý. Ve zprávě se navíc podvodníci zastřešují skutečně existujícími obchody, jako jsou například Mall, Hogner či Miele. I pozornější uživatelé tak mohou mít problémy odhalit to, že jde skutečně o podvod.

Podnikatel přišel o statisíce
Podobné nevyžádané zprávy není radno podceňovat. Své o tom ví podnikatel z Náchodska, který kvůli podobnému e-mailu přišel o několik set tisíc korun. Tím, že otevřel přílohu, otevřel počítačovým pirátům zadní vrátka do svého systému. „Přílohou tohoto e-mailu byl zazipovaný soubor označený jako faktura. Poté, co se muž snažil přílohu otevřít, což se mu nepodařilo, došlo k zavirování počítače. Následující den neznámý pachatel dvěma dílčími transakcemi převedl neoprávněně již zmíněné finanční prostředky,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková.

Po muži, který peníze z účtu náchodského podnikatele vybral, policisté pátrají.

zdroj:
www.novinky.cz

Nahoru

banner-trutnov.gif banner-formulare.gifzpravy.jpg

 

banner-app-f.jpg