Bylo to kruté, nohy se nehýbou, jeden z nesilnějších zážitků… očima půlmaratonců

Michal Rybář, Trutnov, čas 2:03:58,4: „Letos to bylo kruté. Teplo a slabší trénink způsobily, že z těch tří ročníků to pro mě bylo nejhorší. Dával jsem si limit dvě hodiny, ale o pár minut jsem ho přetáhl. V předchozích ročnících jsem to měl vždycky těsně pod dvě. Asi dvakrát jsem musel trošku zvolnit, kousek se projít a pak to rozeběhnout. Ale jinak dobrý. To, že trať znám, pro mě byla výhoda. Člověk si alespoň může síly trošku rozvrhnout a ví, že neběží někam do neznáma.“ Veronika Vopršalová, Trutnov, čas 2:01:41,1: „Běželo si mi dost blbě, protože bylo strašné vedro. Hezké počasí asi spoustu lidí ocenilo, ale já bych klidně byla radši, kdyby pršelo a nebylo takové vedro. Byl to vlastně můj třetí půlmaraton, na kterém mám nejhorší čas. Od začátku to byl strašný boj. Na 10. kilometru jsem chytla strašné křeče do lýtek a těžko se s tím bojovalo zbylých 11 kilometrů. Člověk pak vidí, že ztrácí a že na ten čas, který chtěl dát, já jsem chtěla 1:50, tak už nemá. Vidí, jak se mu ti lidé vzdalují a není vlastně schopen s tím nic dělat, protože ty nohy se nehýbou. Zážitky ale budou určitě pozitivní, že jsem to doběhla, protože jsem to chtěla vzdát asi tak stokrát. Jsem ráda, že jsem v cíli.“ Jaroslav Hušek, Dvůr Králové, čas 2:10:25,8: „Jsem vyloženě hobby běžec a tohle byl můj čtvrtý půlmaraton. V Trutnově jsem však běžel poprvé, je to takový komornější, ale pěkný závod. Jen to počasí pořadatelé u Krakonoše neuměli zařídit. V tom teple se běželo těžko, nebylo to na rekordy, ale jen to uběhnout. Jasně, že jsem se vysiloval kecáním, ale bylo to skvělé. Chtěl bych poděkovat vodičce na 2:10. Nedělali jsme jen sport, ale bavilo nás to a užili jsme si to. Do cca 19. kilometru a chlup, jak bylo teplo, jsem nic nesnědl a prásk. V podstatě jsem se pak zastavil. S vodičkou ale běžel „kluk“ s číslem 66, co běhá maratony a tohle si asi běžel jen tak na zahřátí, tak se pro mě vrátil a ten zbytek závodu mě dořval do cíle. Bez něho bych lapnul hodně minut navíc. Hecoval mě, ať se prostě kousnu, že to přeci nevzdám kilometr před koncem. Chtěl bych mu za to moc poděkovat. Byl to jeden z mých nejsilnějších zážitků, co jsem měl… Takže výsledek na prd, ale ohromnej pocit.“ Zdeněk Babka, Trutnov, čas 1:54:54,6: „Byl to můj první půlmaraton v životě, takže těžký. Začal jsem běhat 1. ledna, takže cíl byl doběhnout. Ideálně pod dvě hodiny. To se mi nakonec podařilo, tak jsem moc spokojený. I když jsem si myslel, že bych to mohl zaběhnout na hodinu padesát, ale poslední tři kilometry to nešlo. První půlka závodu vypadala dobře, ta druhá byla velké trápení. Křeče jsem naštěstí neměl, ale byla tam jedna běžkyně, která mě podržela a dali jsme to spolu do cíle.“ Tereza Sokolová, Broumov, čas 2:08:34,2 Trutnovský půlmaraton jsem si vybrala jako takový cíl, protože jsem vždy běhala desítky. S manželem jsme si řekli, kde bychom tak půlmaraton mohli běžet, a jelikož jsem původně z Trutnova, rozhodla jsem vrátit na svou půlmaratonskou premiéru do své domoviny. Trať byla moc pěkná, ten běh už horší. Trošku jsem přepálila začátek, na 14. kilometru mě potkala krizička, ale věděla jsem dopředu, že to nevzdám. Chvilku jsem i šla, ale řekla jsem si, že se do cíle dostanu zuby nehty. Chtěla jsem to sice zaběhnout líp, ale stojí to za to. byl to výborný zážitek.“ JAK TO VIDĚLI VÍTĚZOVÉ SOUTĚŽE O STARTOVNÉPro čtenáře klubu Moje Trutnovinky jsme pár dní před závodem připravili ve spolupráci s pořadateli soutěž o startovné na Olfincar Trutnovský půlmaraton. Volnou registraci do půlmaratonu získala pardubická Eva Kičinová, která však pochází z Pilníkova. V kategorii žen 18 - 29 let doběhla na třetím místě v čase 1:50:28,5. Na desítku od nás získal startovné trutnovský triatlonista Honza Štěpánský. Ten skončil na čtvrtém místě s časem 41:25,8.Erika Kičinová, Pardubice: „Já už zaběhnuté půlmaratony ani nepočítám, mám jich strašně moc. V Trutnově jsem běžela potřetí, ale letos jsem tady měla velké domácí publikum - celou rodinu. U trati mě podporovali mamka, taťka, sestry, bratr, teta, babička, dědeček… Běželo se mi hodně těžce, počasí běžcům zrovna nepřálo, bylo strašné teplo. Asi na 11. kilometru mě potkala velká krize, ale pak jsem se nějak rozeběhla, že z toho byl nakonec neskutečný čas. V porovnání s těmi předchozími ročníky asi o pět minut lepší, takže jsem spokojená. I když jsem si přála zaběhnout pod hodinu čtyřicet pět, což je limit na MČR. Bohužel minulý týden v Karlových Varech mi to uteklo o pět sekund a tady to prostě nešlo. Bylo hrozné vedro a je tu i pomalejší trať.“Jan Štěpánský, Trutnov: „Mám za sebou maraton v Praze, více méně bez tréninku, protože poslední dvě sezony jsem tak nějak vynechal ze zdravotních důvodů i jiných. Teď se k tomu vracím. Neplánoval jsem ani dnes, že poběžím, ale když už jsem vyhrál startovní číslo, tak jsem nakonec šel aspoň tu desítku, protože po maratonu jsem byl nějaký rozlámaný, měl jsem namoženou achilovku i koleno. Od začátku jsem si běžel svoje tempo, chtěl jsem rozběhnout kolem 3:50. Běžel jsem s borcem z Kasper Swix Teamu (Aleš Zlámal - pozn. red.) na děleném třetím čtvrtém místě. Před sebou jsme viděli druhého, ten první byl úplně někde jinde. Kolem čtvrtého pátého kilometru pak Kasperák najednou vyšponoval svoje tempo o deset vteřin, ale já jsem si řekl, že si budu držet svoje a doběhl jsem to v poklidu až do cíle. Bylo to těžké, trať je tady strašně pomalá, hlavně v Poříčí. A jak tady člověk zná každý metr, tak to moc neodsýpalo.“ Michal Bogáň                 michal@trutnovinky.cz