Čtvrté místo pro Lokomotivu, turnaj ovládl po finálové výhře o bod Ružomberok

Páteční zahajovací duel turnaje proti Ružomberoku byl pro trutnovské basketbalistky vůbec první přípravný zápas před novou sezonou. Slovenský mistr naopak hrál už několikáté utkání a všechny vítězně. „Věděli jsme, že soupeř bude mít výškovou převahu na každé pozici, tu jsme chtěli eliminovat rychlou aktivní hrou. V úvodu se nám tento styl hry dařil, soupeř však rychle začal přebírat otěže hry a postupně navyšoval svoje vedení,“ uvedl trutnovský kouč Michal Martišek. V domácím dresu se blýskla čtyřmi trojkami kapitánka Kozumplíková, která s 18 body byla nejlepší střelkyní zápasu. Double-double si připsala Američanka Adams za 12 bodů a 1 doskoků. „Zápas ukázal naše nedostatky, na kterých musíme pracovat, ale zajisté splnil svůj účel a byla to perfektní prověrka před začátkem soutěže,“ dodal trenér Martišek. K druhému utkání ve skupině nastoupila Lokomotiva v sobotu odpoledne proti německému Halle, které na poslední chvíli v turnaji nahradilo maďarský celek z Pécsi. Pro Němky to ten den bylo již druhé utkání, ráno podlehly Ružomberoku 48:95. V atraktivním a dramatickém souboji vedl většinu zápasu Trutnov. Rozhodovalo se v koncovce. Mezinárodní koktejl v podání sestavy Halle (Češka, Řekyně, Litevka, dvě Američanky, Němky, trenér Portugalec, asistent Chilan) se dostal v poslední čtvrtině z devítibodové ztráty do čtyřbodového vedení ve 38. minutě 77:73. Trojka Kozumplíkové a pět bodů Carter vrátilo Lokomotivu na vítěznou vlnu (77:81), na které se v koncovce dokázala udržet a postoupit do nedělního utkání o 3. místo. Kapitánka Lokomotivy Katka Kozumplíková, která zopakovala čtyři trojky, byla stejně jako v pátečním utkání s Ružomberokem nejlepší střelkyní svého týmu, tentokrát společně s americkou posilou Brittany Carter. „V prvním poločase jsme absolutně neplnili to, s čím jsme do zápasu vstupovali - hrát rychle, unavit soupeře, který už dnes jeden zápas odehrál. Právě naopak, hráli jsme pomalu, dovolili jsme Halle, aby se dostalo do pohody, zejména kvůli naší katastrofální práci v obraně. Druhý poločas přinesl mírné zlepšení, ale v závěru třetí čtvrtiny jsme umožnili soupeři dva útočné doskoky a nakonec i koš s faulem zároveň s klaksonem, čímž jsme přišli o sedmibodový náskok. V závěru poslední části hry jsme se konečně zkoncentrovali a díky úseku 10:1 dotáhli zápas do vítězného konce,“ hodnotil duel Martin Martišek. Do nedělního utkání o bronz proti Nymburku, za který hrála i trutnovská rodačka a odchovankyně klubu Romana Stehlíková, vstupovaly hráčky Loko s cílem vyzkoušet si opět věci, na kterých pracují od začátku přípravy. „Prvních 17 minut nás basketbal vysloveně bavil, hráli jsme rychle, jednoduše, trefovali jsme se i z delší vzdálenosti. Mrzí jenom ztráta slibného třináctibodového náskoku v závěru prvního poločasu,“ poznamenal trenér Martišek. Trutnovačky v tu chvíli vedly nad účastníkem Eurocupu 46:33. Favorit zápasu ale ještě do poločasu stihl udělat šňůru devíti bodů a ve druhé polovině utkání se už postupně projevila jeho kvalita. „Ale i tak jsme až do posledních dvou minut zápasu drželi na dostřel do šesti až osmi bodů,“ potěšilo domácího kouče. Nejlepší domácí střelkyní zápasu byla tentokrát Michaela Potočková s 16 body. Ligová sezona začíná trutnovským basketbalistkám ve středu 3. října na palubovce mistrovského USK Praha. 19. ročník O pohár města Trutnova Trutnov - Ružomberok 61:80 (15:24, 30:45, 43:66). Body: Kozumplíková 18, Adams 12, Skutilová 9, Králová a Rylichová 5, Šípová, Potočková, Carter 4 - Jeffery 16, Stašová 14, Škukšniuté 12, Mištinová 11, Marković 9, Ellenberg 8, Yatskovets 6, Belušová a Moravčíková 2. Rozhodčí: Vondráček, Znamínko, Scholze. Fauly: 16:21, TH: 24/16 - 13/9, trojky: 5:11. Górzow - Nymburk 64:80 (14:13, 32:30, 47:62)Ružomberok - Halle 95:48 (24:12, 48:26, 66:42)Nymburk - Hradec Králové 74:77 Halle - Trutnov 78:83 (21:19, 43:44, 57:61). Body: Mercer 20, Kazlauskaite 18, Kašpárková 15, Bennett 8, L. Schinkel, J. Schinkel a Büschel 4, Kampouraki 3, Hebecker 2 - Kozumplíková a Carter 19, Rylichová 13, Adams 10, Šípová 8, Skutilová 7, Potočková 6, Vašáková 1. Rozhodčí: Linhart, Záruba, Šafařík. Fauly: 27:21, TH: 20/11 - 37/26, trojky: 5:9. Hradec Králové - Górzow 88:83 o. 5. místo: Halle - Górzow 61:106 o 3. místo: Trutnov - Nymburk 69:83 (25:24, 46:42, 54:59). Body: Potočková 16, Kozumplíková 13, Rylichová 9, Králová 8, Šípová 7, Vašáková 6, Adams 4, Carter a Lačná 3 - Wels 16, Chomenčuk 14, Stehlíková 10, Krakovičová 8, Mircová 7, Huňková, Krejzová a Dvořáková 6, Sklenářová a Prytz 4, Hošková 2. Rozhodčí: Záruba, Lihhart, Baudyš. Fauly: 16:16. TH: 14/12 - 8/7, trojky: 7:6. finále: Ružomberok - Hradec Králové 62:61 (bk, bog) michal@trutnovinky.cz foto: Jan Bartoš