Draci vyhráli derby se Dvorem, rozhodl Kalla 16 vteřin před koncem

Na počest pětadvacetiletého hokejisty, který si v mládežnických kategoriích připsal i několik startů za extraligový Liberec, sehrálo trutnovské béčko už v neděli přípravné utkání s Jaroměří (4:2). Před dnešním zápasem byl pod strop haly vyvěšen dres s číslem 10, které Jakub nosil většinu své hokejové kariéry. Číslo 10 se navíc navždy vyřadí ze sady dresů. Domácí hokejisté nastoupili na led s černými páskami a vzpomínkové choreo si připravil také kotel fanoušků. V derby se hrálo nahoru dolu. Na první branku si však skoro tisícovka diváků musela počkat až do začátku druhé třetiny. V úvodní části, která přinesla čtyři vyloučení na domácí straně a dvě u hostů, měl nejblíže ke skórování trutnovský Kalla, ale trefil tyčku. Ve 22. minutě byl vyloučen pátý domácí hráč Bezděk a hosté už tuto přesilovku využili. Po kombinaci se v zakončení nadvakrát prosadil Dušek - 0:1. Odpověď Draků však na sebe nenechala dlouho čekat a přišla také v početní výhodě. Vteřinu před jejím koncem vyústila ve vyrovnávací gól nádherná souhra na jeden dotek, na jejímž konci stál Kubinčák, kterému stačilo zamést puk do prázdné brány. Devětatřicetiletý forvard zaznamenal svůj první gól v sezoně - 1:1. Ve 31. minutě naopak přidal už svou šestou asistenci. Trutnov hrál přesilovku, Svoboda nabil právě Kubinčákovi a jeho tvrdou střelu před Čápem tečoval Vácha. Drakům se povedlo otočit výsledek na 2:1. To ale nebylo vše. Ve 38. minutě se totiž domácí radovali ze svého třetího přesilovkového gólu. Šimoníčkovo podražení trestal dělovkou k tyči Šefl - 3:1. Na premiérovou trefu v dresu Trutnova mu přihrál Vácha. Do závěrečného dějství tak vstupovali domácí s dvougólovým náskokem. Slibné vedení však ztratili. Na vině byla vyloučení, díky nimž se vůbec nedostali do hry. Vyfasovali pět trestů, navíc Smékal za hru vysokou holí 2 + 2 minuty. Toto oslabení sice Draci přežili, ale jakmile se trutnovská 88 vrátila na led, hosté vytěžili z přetrvávajícího tlaku snížení na 3:2 po teči Luštince. V 58. minutě pak bylo vyrovnáno. Stejný scénář s tím rozdílem, že Dvoráci hráli přesilovku 5 na 3 a čtyři vteřiny potom, co na led skočil z trestné lavice Svoboda, pálil do odkryté části branky Havlas - 3:3. Tři body ale nakonec zůstaly doma, ačkoliv už to čekal málokdo. Draci v závěrečné třetině v útočném pásmu moc času nestrávili, ale půl minuty před koncem zaútočili. Kotouč si našel Svoboda, obkroužil dvorskou svatyni a před brankovištěm našel úplně volného Kallu, který puk zavěsil pod horní tyčku - 4:3. Utkání, které trutnovští hokejisté moc chtěli vyhrát, nakonec dopadlo tak, jak si přáli a vítězství poslali tam nahoru Jakubovi. V sobotu pocestují svěřenci trenéra Petra Váchy do Mostu. Pro zajímavost, další derby se bude hrát v trutnovské aréně na konci měsíce, a to v sobotu 27. října, kdy dorazí hokejisté Vrchlabí. Ohlasy trenérů Petr Vácha (Trutnov): „Šťastné vítězství, které ale hlavně patří Kubovi. Už včera jsme klukům na tréninku říkali, jak to bude důležitý zápas. Byli jsme hrozně nervózní. Spousta hráčů s ním hrálo, mají to v sobě, i my trenéři. Hrozné emoce. Když budu hodnotit zápas, tak doufám, že zvítězil lepší. Pan rozhodčí se k tomu ve třetí třetině postavil, jak se k tomu postavil. Některé fauly na nás nepískal, Honza Semorád byl kopnutý bruslí, má tři štychy a rozhodčí nic. Podali jsme super výkon v oslabení a sehráli jsme výborné přesilovky. V přesilovkách jsme změnili rozestavení, protože jsme v nich dostávali góly. Nechali jsme hrát útoky normálně tak, jak hrají. Myslím, že to bude asi správná cesta. Je vidět, že zkušení hráči umějí takové zápasy rozhodovat. Ve třetí třetině jsme chtěli hrát ten náš hokej 2 - 1 - 2. Víme, že soupeř to hraje po křídlech, ale ne vždycky to vyjde.“ Ladislav Lubina (Dvůr Králové): „Nezačali jsme v takovém tempu, v jakém jsme si představovali. První třetina tak skončila, jak skončila. Bez branek. Zápas jsme si prohráli zbytečnými fauly v útočném pásmu a tím, že jsme neubránili přesilovky. A pak pozdě bycha honit, jak se říká. Podařilo se nám sice vyrovnat, ale pak jsme si to zase sami pokazili. Byli jsme pasivní. Čtyři kužely před bránou a nikdo nehlídá hráče. Nemůže se stát, aby nám šestnáct vteřin před koncem dal hráč z brankoviště gól. V přesilovkách málo střílíme. To můžeme mlít pořád dokola, jako kávomlýnek, ale je to furt stejný.“ Další výsledky sk. Střed a Sever: Vrchlabí - Letňany 1:3 (0:2, 1:1, 0:0) Jablonec - Kolín 2:4 Most - Klatovy 9:1 Bílina - Děčín 3:7 Řisuty - Kobra Praha 6:3 Tabulka sk. Střed: 1. Vrchlabí 6 4 1 0 1 20:9 14 2. Jablonec 6 4 0 0 2 24:19 12 3. Kolín 6 4 0 0 2 20:15 12 4. Trutnov 6 3 0 0 3 19:22 9 5. Nymburk 6 3 0 0 3 19:23 9 6. Letňany 6 2 0 0 4 17:22 6 7. Dvůr Králové 6 0 0 1 5 21:30 1 Michal Bogáň michal@trutnovinky.cz foto: Miloš Šálek