Nevěřila jsem tomu, ale byla to výzva, řekla žena, která uběhla 100 kilometrů v českém rekordu

Radko, bolí vás ještě nohy? Jak jste se cítila po závodě? Sama jsem překvapená, ale nohy mě vůbec nebolí. Jsou unavené, to ano, ale po maratonech většinou bývám v horším stavu. Po závodu jsem se cítila skvěle. Ale můj stav určitě hodně ovlivnil výkon, jaký jsem předvedla. Byla jsem z výsledku nadšená. Jako čtyřnásobná mistryně republiky v maratonu máte představu, co jsou dlouhé závody. Co vás lákalo postavit se na start stovky? Nebyl to můj nápad. Já jsem naopak tvrdila, že na start tak dlouhého závodu se nikdy nepostavím. Když za mnou přišel jeden z našich nejlepších ultramaratonců, Radek Brunner, s tím, že mě na tento závod připraví tak, že překonám český rekord, nevěřila jsem mu. Ale byla to pro mě výzva a já souhlasila. Co člověk musel podstoupit v tréninku, aby mohl zaběhnout český rekord v závodě na 100 km? Sama jsem se několik let připravovala na maraton. Byla jsem zvyklá trénovat skoro každý den s týdenní kilometráží 100 až 120 kilometrů. Příprava na stovku je celkem podobná. Týdně jsem naběhala okolo 150 kilometrů. Čekala jsem, že v tréninku budu muset absolvovat běhy delší než 50 kilometrů. Byla jsem překvapená, že během mé pětiměsíční přípravy byly jen dva běhy o délce 40 kilometrů. Byla jste připravená podle představ? Odběhala jsem všechno, co mi Radek naplánoval. Žádná nemoc, žádné zranění. Byla to ale moje první stovka, tak jsem nevěděla, co mě čeká a na start jsem přeci jenom šla s obavami. Na jednu stranu člověk může mít natrénováno, ale pak to ten den prostě nemusí sednout. To ale nebyl váš případ, že? Stává se to celkem často i u profi atletů. Několik měsíců se připravují, všechno jde plynule a v den závodů nesedne třeba jen občerstvení a je konec. Pro mě to byl den s velkým D. Sedlo naprosto všechno. Bylo perfektní počasí, měla jsem pěkně načasované občerstvení, spoustu přátel u trati a hlavně žádná krize. Jak se pro vás závod vyvíjel? Jaké jste běžela tempo? Závod jsem měla běžet tempem 4:30/km. Jsem ale ten typ závodníka, co se nechá strhnout a na startu vypálí a tempo neřeší. Když jsem na padesátém kilometru viděla, že pořád běžím tempem 4:20, dostala jsem strach a pak jen čekala, kdy přijde ta „zeď“, do které narazím a už se nerozeběhnu. A ona nepřišla. Závod se běžel na 1500 metrů dlouhém okruhu ve Štruncových sadech. To znamená, že jste absolvovala necelých 67 koleček. Hlava to zvládala? Původní plán byl, že hlavu zaměstnám počítáním koleček. Skončila jsem asi u osmého. Výhodou tak krátkých okruhů je, že stále někoho míjíte, můžete se často občerstvovat a po celé trati vás stále někdo povzbuzuje. Musím říct, že mě to naprosto vyhovuje. Co vám pak proběhlo hlavou, když jste doběhla do cíle? Doběhla jsem v naprosté euforii. Už od devadesátého kilometru jsem si byla naprosto jistá, že do cíle doběhnu v parádním čase a tušila jsem, že bych mohla udržet celkové prvenství. A když se tak stalo, tak jsem jen stála a nevěřila tomu. Váš český rekord se zařadil na desáté místo ve světovém žebříčku. Díky tomu můžete startovat i na zářijovém mistrovství světa na 100 km v Chorvatsku a příští rok na Spartathlonu v Řecku (246 km). Přijmete tuto výzvu? Zkusím se připravit na mistrovství světa v Chorvatsku a porovnat se světovými běžci. Spartathlon je až za dlouho. Teď tvrdím, že něco tak dlouhého běžet nemůžu. Ale je to až za rok… Letošní běžecká sezona je na svém začátku. Co všechno vás čeká? Zatím mám naplánované závody do září, do mistrovství světa. V dubnu poběžím mistrovství republiky v půlmaratonu. V květnu maraton v Irském Belfastu a v holandském Drenthe. V červnu půlmaraton v Českých Budějovicích. V červenci krásný, ale náročný závod ve francouzském Mende. A mezitím spoustu kratších závodů v mém okolí. Michal Bogáň                                michal@trutnovinky.cz foto: archiv Radky Churáňové