Zlato a bronz pro lukostřelkyni Musilovou

Do šampionátu v západočeské metropoli vstoupila úterní kvalifikací, která se střílela na fotbalových hřištích ve Skřivanech. „Neuvěřitelně nám tam foukalo, takže kvalifikace byla spíš o tom, že se člověk musel vyrovnávat s větrem než se svým výkonem,“ přiblížila žena na vozíku, která se svým postižením všech čtyř končetin spadá do soutěžní kategorie W1. Po 72 šípech vystřelených na vzdálenost 50 metrů dosáhla výkonu 559 bodů, čímž za svým nedávno zlepšeným osobákem zaostala o 35 bodů a obsadila páté místo. To znamenalo, že ve čtvrtfinále ji čekala čtvrtá Ruska Elena Krutova. „Bohužel ve čtvrtek bylo extrémní vedro, na stadionu se nebylo kam schovat a ukázalo se, že jsem se přehřívala,“ vysvětlovala Šárka, které po úrazu páteře nefunguje termoregulace těla, což její eliminační souboj ovlivnilo. První dvě série „vypustila“, takže Ruska se dostala od začátku do vedení. A přestože ji pak v dalších třech sériích dotahovala, na postup to nestačilo. Prohrála 119:128 a v konečném pořadí nakonec obsadila šesté místo. Mistryní Evropy se stala Angličanka Jo Frith. „Samozřejmě, že to mohlo skončit lépe, ale vzhledem k tomu, jak mi ten den bylo blbě, tak jsem byla ráda, že jsem to nějak odstřílela a byla připravená na další závody,“ líčila. Další účinkování trutnovské lukostřelkyně na historicky prvním mistrovství Evropy na českém území se odehrávalo v týmových soutěžích. Oproti plánu sestavila česká výprava i čistě ženské družstvo ve složení Lenka Kuncová, Tereza Brandtlová a Šárka Musilová, přičemž však posledně dvě jmenované mají handicap W1, takže v závodě W2 střílely proti zdravějším lukostřelkyním. „Navíc jsme ani jedna neměly optiku, takže jsme byly poměrně znevýhodněné,“ doplnila Šárka. Ženského závodu se zúčastnila čtyři družstva. Češky v semifinále vyzvaly Rusky a prohrály 173:226. „Terezu potkaly technické problémy s vypouštěčem, takže nás Rusky nakonec udolaly,“ prohlásila Šárka. Souboj o bronz měl přinést bitvu s Angličankami, ale ty ze zdravotních důvodů z mistrovství odstoupily a česká trojice slavila medaili bez boje. „Že budeme mít medaili, jsme vůbec nečekaly.“ Největší radost na šampionátu v para lukostřelbě prožila Šárka Musilová v pátek odpoledne, kdy na plzeňském náměstí střílela finále mix týmů. Parťáka k sobě měla skvělého - paralympijského vítěze a světového rekordmana Davida Drahonínského. Do finále naše dvojice postoupila po vítězství nad Ruskem 138:126 a v boji o zlato byli jejich soupeřem Angličané Victoria Rumary a John Cavanagh. „Od roku 2015, kdy jsem začala závodit v lukostřelbě, tak nás Britové v soubojích o medaile vždycky porazili. Jsem ráda, že jsme to konečně prolomili a oplatili jim to. A myslím, že i s patřičným bodovým rozdílem,“ usmívala se Šárka. Češi zvítězili 147:135. „Finále je vždycky bojem nervů a tentokrát jsme je měli pevnější my,“ dodala sportovkyně, která svou medailovou sbírku rozšířila o první zlatý kov. „Bylo to náročné, protože od domácího týmu se očekávají medaile, takže se střílí hůře, ale myslím, že jsme se s tím stresem popasovali dobře. Co se týká pořadatelů, tak s nimi byla skvělá spolupráce, vše měli připravené,“ hodnotila šampionát čerstvá mistryně Evropy, která teď bude mít před sebou asi měsíc trvající zdravotní pauzu. Po ní plánuje vzít znovu do ruky luk, ale to už se bude v rámci startující halové sezony. „To se ale střílí na osmnáct metrů, což je pro mě trošku oddych,“ uzavřela Šárka. Michal Bogáň michal@trutnovinky.cz Foto: www.archeryeurope.smugmug.com