Pomocník pro seniory a zdravotně znevýhodněné - I.C.E. karta neboli Seniorská obálka má upravenou podobu a je nadále k dispozici občanům Trutnova

I.C.E. kartu neboli Seniorskou obálku si vyzvedlo již více než 500 zájemců. Obálka je stále k dispozici občanům Trutnova, má však trochu novou podobu (starší verze nadále platí).

 

Co je vlastně seniorská obálka a jak může pomoci?

Obálka funguje na principu I.C.E., neboli „In Case of Emergency“, což znamená karta pro případ naléhavé pomoci, v případě nouze. Jedná se o tiskopis, který je určený především seniorům a zdravotně znevýhodněným osobám, žijícím v domácím prostředí, a to pro řešení krizových situací, jako je zhoršení zdravotního stavu nebo potřeba naléhavé pomoci.  V takových chvílích člověk bývá často rozrušený, nesoustředěný a nedokáže reagovat ani odpovídat na otázky záchranářů, hasičů či policie. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc proto může být právě dobře vyplněná I.C.E. karta - Seniorská obálka, která je pomocníkem i pro rodiny osob v krizové situaci, jejich blízké nebo pro pracovníky sociálních služeb.

Vyplnění tiskopisu si zajistí každý sám, případně za podpory blízkých osob. Při vyplňování se postupuje podle návodu, který je velmi jednoduchý. Pro fungování v praxi je důležité, aby uvedené informace byly co nejaktuálnější.

Vyplněný tiskopis je třeba složit do tvaru obálky, která se ukládá na viditelné místo v domácnosti. Složky integrovaného záchranného systému doporučují pro tento účel především vnitřní stranu vstupních dveří do bytu, případně dveře lednice. Pro bezpečné uchování obálky můžete použít plastový obal a k jeho připevnění oboustrannou lepicí pásku.

 

Jak obálku získat?

Pořízení tiskopisu je ZDARMA a můžete si jej stáhnout a vyplnit přímo v počítači (viz odkaz níže) nebo si již vytištěný tiskopis vyzvednout na několika místech v Trutnově:

  • inforecepce Městského úřadu Trutnov
  • Městská knihovna Trutnov -  pracoviště Krakonošovo náměstí 128 a Horská 238
  • Úřad práce v Trutnově - oddělení PnP a DOZP

K zájemcům se I.C.E. karta – Seniorská obálka dále dostává i přes poskytovatele sociálních služeb či další organizace, například Pečovatelskou službu Trutnov, Stacionář mezi mosty Trutnov, Oblastní charitu Trutnov, Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých Trutnov, Český červený kříž Trutnov apod.

 

Tiskopis i návod k vyplnění si můžete stáhnout zde:

I.C.E. karta - Seniorská obálka - k vyplnění v počítači.pdf

I.C.E. karta - Seniorská obálka k tisku.pdf

Návod - k tisku.pdf


O přínosu I.C.E. karty - Seniorské obálky natočila reportáž Česká televizePodívejte se na ni.

Lidé s poruchami sluchu či neslyšící si mohou prohlédnout informační video o I.C.E. kartě - Seniorské obálce ve znakovém jazyce.

Myslete na své bezpečí či bezpečí svých blízkých a přijďte si pro I.C.E. kartu – Seniorskou obálku, případně se obraťte na svého poskytovatele sociálních služeb.


ice-karta.jpg

Obálka vznikla ve spolupráci Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a krajské samosprávy v rámci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Nově získala obálka rovněž záštitu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Nahoru


uffo-program.gif
 webove-kamery.gif

 

banner-app-f.jpg