Aplikace Životní situace představuje souhrn praktických návodů na řešení některých vašich problémů prostřednictvím našeho úřadu. Dozvíte se v nich jak co zařídit, kam zajít, co si vzít s sebou.
Občanský průkaz je veřejná listina, kterou občan prokazuje svoji totožnost a skutečnosti v ní uvedené.
Občanský průkaz je povinen mít každý občan, který dosáhl 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky.
Občanský průkaz lze na žádost vydat i občanovi mladšímu 15 let, občanovi který je omezen ve svéprávnosti nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky.
Občanovi se vydává občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem.
Od 2. srpna 2021 se vydávají strojově čitelné občanské průkazy s biometrickými údaji, kterými jsou zobrazení obličeje a u občanů starších 12 let otisky prstů, uložené v nosiči dat. Tím se zajišťuje soulad s Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1157 ze dne 20. června 2019 o posílení zabezpečení průkazů totožnosti občanů Unie a povolení k pobytu vydávaných občanům Unie a jejich rodinným příslušníkům, kteří vykonávají své právo volného pohybu.
Fyzické osoby (občané České republiky).
a) Při vydávání prvního občanského průkazu občan starší 15 let předkládá občan rodný list (originál) a další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů. Doklad o státním občanství občana se předkládá pouze v případě, že vzniknou důvodné pochybnosti o tomto údaji.
b) Při vydání nového občanského průkazu občan předkládá dosavadní platný občanský průkaz. Nemůže-li občan předložit platný dosavadní občanský průkaz, je povinen prokázat totožnost obdobným dokladem (cestovní pas, řidičský průkaz).Současně předloží doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů.
c) Při vydání prvního občanského průkazu osobě mladší 15 let předkládá zákonný zástupce rodný list (originál) a další doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů. Doklad o státním občanství občana se předkládá pouze v případě, že vzniknou důvodné pochybnosti o tomto údaji.
Vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem:
1) ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne občanu staršímu 15 let - 1 000 Kč,
2) ve lhůtě do 24 hodin pracovního dne občanu mladšímu 15 let - 500 Kč,
3) ve lhůtě do 5 pracovních dnů občanu staršímu 15 let - 500 Kč,
4) ve lhůtě do 5 pracovních dnů občanu mladšímu 15 let - 300 Kč,
5) ve lhůtě do 30 dnů občanu mladšímu 15 let - 100 Kč,
6) občanu staršímu 15 let, který nemá trvalý pobyt na území České republiky - 200 Kč,
7) za průkaz poškozený, zničený, ztracený, odcizený, zneplatněný z důvodu nebezpečí zneužití dat v identifikačním certifikátu v kontaktním elektronickém čipu nebo za průkaz obsahující neoprávněně provedené zápisy - 200 Kč,
8) vydání z jiného osobního důvodu v době delší než půl roku před uplynutím platnosti dosavadního občanského průkazu - 200 Kč,
9) a převzetí u jiného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, který občan uvedl v žádosti - 100 Kč (platba se uskuteční u předávajícího úřadu),
10) odblokování elektronické autentizace občanského průkazu - 100 Kč.
Poplatky se platí v hotovosti nebo bezhotovostní platbou (platební karta) na MěÚ Trutnov.
Občanský průkaz se strojově čitelnými údaji a s kontaktním elektronickým čipem se vyhotoví do 30 dnů ode dne, kdy žádost byla příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností předána.
Další možností je vydání tohoto dokladu ve lhůtě do 5 pracovních dnů (BLESK) nebo do 24 hodin (SUPERBLESK).
Žádné.
Datum poslední aktualizace: 26.1.2023
Datum konce platnosti návodu: 31.12.2023