Aplikace Životní situace představuje souhrn praktických návodů na řešení některých vašich problémů prostřednictvím našeho úřadu. Dozvíte se v nich jak co zařídit, kam zajít, co si vzít s sebou.
Povolení k nakládání s vodami je jedním ze základních institutů vodního práva. Bez tohoto povolení nelze s povrchovými ani podzemními vodami nakládat, nejedná-li se o obecné nakládání. V případě povrchových vod je povolení třeba:
· k jejich odběru,
· k jejich akumulaci,
· k jejich čerpání za účelem snižování jejich hladiny,
· k umělému obohacování podzemních zdrojů povrchovou vodou,
· k jinému nakládání s nimi.
Podle zákona č. 254/2001 Sb., o vodách, nejsou podzemní vody předmětem vlastnictví ani příslušenstvím pozemku, na kterém se nacházejí, a lze s nimi nakládat - odebírat je pouze na základě povolení příslušného vodoprávního úřadu.
Žádat o povolení může každý, kdo je způsobilý k právním úkonům. Žadatel se může nechat v řízení zastupovat na základě plné moci.
Podle ustanovení § 8 zákona č. 254/2001 Sb. (vodní zákon) je třeba k odběru podzemní vody povolení vodoprávního úřadu, nejedná-li se o situace uvedené v § 8 odst. 3 (např. krátkodobé čerpací zkoušky). Povolení k nakládání s vodami se vydává na časově omezenou dobu.
Podáním žádosti. K žádosti se předkládají doklady dle vyhlášky 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu. Žádost se podává na předepsaném formuláři.
Vyplněnou žádost a doklady stanovené vyhláškou č. 183/2018 Sb., o náležitostech rozhodnutí a dalších opatření vodoprávního úřadu a o dokladech předkládaných vodoprávnímu úřadu, a to:
Vydání rozhodnutí není zpoplatněno.
Vodoprávní úřad rozhodne do 60 dnů od zahájení vodoprávního řízení; ve zvlášť složitých případech nejdéle do 3 měsíců.
Datum poslední aktualizace: 23.3.2022
Datum konce platnosti návodu: 31.12.2024