Aplikace Životní situace představuje souhrn praktických návodů na řešení některých vašich problémů prostřednictvím našeho úřadu. Dozvíte se v nich jak co zařídit, kam zajít, co si vzít s sebou.
K omezení svéprávnosti člověka může dojít zejména v těchto případech, když:
- člověk trpí duševní poruchou
- není schopen se sám o sebe postarat
- není schopen sám nakládat s finančními prostředky
- je lehce ovlivnitelný k podepisování různých smluv
- nemá reálný náhled na svůj zdravotní stav
- má sklony k sebepoškozování, sebevražedné úmysly atd.
Řízení o omezení svéprávnosti osoby je započato podáním podnětu či návrhu (včetně zprávy o aktuálním zdravotním stavu), podnět/návrh se zasílá okresnímu soudu. Návrh/podnět může podat kdokoli, právnické i fyzické osoby např. rodinní příslušníci, přátelé, známí, lékaři, městský úřad, všichni ti, kteří přicházejí do kontaktu s danou osobou.
Po podání podnětu/návrhu soud zváží, zda je důvod k zahájení řízení o omezení svéprávnosti nebo lze zvolit jiný institut podpory, nápomoci či zastoupení. Pokud je řízení zahájeno, ustanoví soud znalce z oboru psychiatrie, který následně vypracuje znalecký posudek na posuzovanou osobu, poté je nařízeno ústní jednání. Soud za účasti znalce, navrhovatele, posuzované osoby a jejího opatrovníka pro řízení (rodinný příslušník nebo advokát ex offo) vydá rozsudek.
Doporučujeme navštívit praktického a odborného lékaře, ke kterému posuzovaný dochází. Jedná se zejména o zvážení, zda je důvod k zahájení řízení. Poté kontaktovat sociálního pracovníka či veřejného opatrovníka MěÚ Trutnov a to buď osobně, telefonicky či e-mailem, případně vyšší soudní úřednice na příslušném okresním soudu.
Nejsou potřeba žádné doklady.
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
Zákonné lhůty nejsou stanoveny, vydání rozsudku o omezení svéprávnosti trvá zhruba 8 - 12 měsíců.
V případě podání návrhu je požadována spolupráce s okresním soudem, jelikož navrhovatel je zároveň účastníkem řízení a jsou mu zasílány veškeré pozvánky a další dokumenty od soudu. Důležitá je také spolupráce se sociálními pracovníky či veřejnými opatrovníky městského úřadu, kteří mohou být průvodcem a rádcem během soudního řízení. Rovněž na dožádání soudu zpracovávají doplňující dotazník, kvůli kterému obvykle kontaktují navrhovatele.
Datum poslední aktualizace: 8.6.2022
Datum konce platnosti návodu: 31.5.2023